czwartek, 7 grudzień, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Borrell: wsparcie dla Ukrainy to długofalowy projekt
Fot. pravda.com.ua/getty images
Fot. pravda.com.ua/getty images

Borrell: wsparcie dla Ukrainy to długofalowy projekt

Share Button

Unijny Wysoki Przedstwiciel ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa stwierdził, że Unia Europejska powinna planować wsparcie wojskowe dla Ukrainy na długi czas, tak, by miało miejsce strategiczne wzmocnienie jej zdolności obronnych.

„Obecnie mówimy o zobowiązaniach dotyczących sfery bezpieczeństwa. Moim zdaniem to oznacza, że wsparcie wojskowe dla Ukrainy ma być długookresowym projektem” – powiedział Joseph Borrell. Dodał, że będzie prosił unijnych liderów do dalszego finansowania Europejskiego Funduszu Pokoju, jaki niedawno otrzymał dodatkowe 3,5 mld euro.

Według Borrella, UE powinna dalej wspierać Ukrainę, zarówno podczas wojny jak i po jej zakończeniu, tak, aby była ona w stanie bronić sie samodzielnie oraz modernizować swoje siły zbrojne.

Odnosząc się do wydarzeń w Rosji, unijny dyplomata stwierdził, że osłabienie władzy na Kremlu oznacza więcej ryzyka i kraje UE będą musiały wziąć je pod uwagę.

W dniach 29-30 czerwca 2023 roku odbywa się szczyt Rady Europejskiej na szczeblu szefów państw i rządów. Jednym z omawianych tematów będą zobowiązania UE wobec Ukrainy, aspirującej do członkostwa w Unii Europejskiej i NATO.

Na podstawie: pravda.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. president.gov.ua

Prezydenci Polski i Ukrainy przeprowadzili rozmowę telefoniczną z okazji święta 11 listopada

Prezydent Ukrainy złożył Polsce i Polakom życzenia z okazji Dnia Niepodległości „Jestem wdzięczny za to, …