poniedziałek, 22 kwiecień, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Sekretarz obrony USA: Ukraina osiągnęła postęp w przygotowaniach do kontruderzenia
Fot. mil.in.ua
Fot. mil.in.ua

Sekretarz obrony USA: Ukraina osiągnęła postęp w przygotowaniach do kontruderzenia

Share Button

Według Llyoda Austina, główną potrzebą Sił Zbrojnych Ukrainy pozostaje zaopatrzenie w naziemne środki przeciwlotnicze.

Podczas 11. spotkania w niemieckim Ramstein, poświęconego pomocy wojskowej dla Ukrainy, omówiono „kluczowe mechanizmy dla pomocy Ukrainie w kontrofensywie”. Chodzi przede wszystkim o ciężki sprzęt, środki transportowe, przeprawowe i saperskie. Ponadto, według Austina, do działań kontrofensywnych przez instruktorów z USA zostało już przeszkolonych 9 ukraińskich brygad.

Zgodnie z ustaleniami jakie zapadły w Ramstein, USA mają przyśpieszyć dostawy czołgów M1A2 Abrams i szkolenia ukraińskich czołgistów. Mają one rozpocząć się już za kilka tygodni, a nie jesienią br. jak było to zapowiadane wcześniej.

Za kluczowe sekretarz obrony USA uznał dostawy systemów przeciwlotniczych bazujących na lądzie. „Właśnie to pozwoli na uniemożliwienie uzyskania wpływu przez rosyjskie siły powietrzne na toczące się walki” – powiedział Austin. Dodał, że ta kwestia jest kluczowa jesli chodzi o zabezpieczenie infrastruktury i ludności cywilnej przed uderzeniami rosyjskich pocisków i dronów-kamikaze, a także zabezpieczenie własnych wojsk.

Z kolei polski minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że w Polsce będą remontowane czołgi Leopard 1 i 2 oraz inne, wykorzystywane przez Siły Zbrojne Ukrainy po dostawach z krajów zachodnich. Remontami będą zajmować się zakłady Bumar-Łabędy, które mają 20 lat doświadczenia w remoncie tego typu czołgów.

Na podstawie: ukrinform.ua, mil.in.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. polon.pl

Rosja zniszczyła elektrownię w obwodzie kijowskim

W wyniku ostrzału rakietowego została zniszczona największa elektrownia cieplna w Trypilu w obwodzie kijowskim Atak …