czwartek, 13 czerwiec, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Prezydent Ukrainy: 2023 rok będzie decydującym
Fot. president.gov.ua
Fot. president.gov.ua

Prezydent Ukrainy: 2023 rok będzie decydującym

Share Button

Wołodymyr Zelensky podczas wizyty w USA spotkał się z Joe Bidenem i wystąpił przed Kongresem.

21 grudnia 2022 roku prezydent Ukrainy przyjechał z wizytą do USA; była to pierwsza wizyta zagraniczna ukraińskiego prezydenta od 24 lutego 2022 roku, gdy rozpoczełą się rosyjska inwazja.

Wizyta rozpoczęła się od spotkania i rozmów z prezydentem USA Joe Bidenem. „W ciągu 300 dni tej wojny rozpoczęliśmy nowy etap w naszych relacjach. Wyszliśmy na poziom realnego sojuszu, który na 100% ma realną wartość. Chcę jeszcze raz podziękować prezydentowi Bidenowi za wsparcie i – co bardzo ważne – za zrozumienie Ukrainy. A także za budowę i wsparcie międzynarodowej koalicji dla wzmocnienia porządku międzynarodowego” – powiedział Zelensky. Ukraiński prezydent przekazał Joe Bidenowi medal oraz list od jednego z odznaczonych wcześniej żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy.

„300 dni niesprowokowanej i niesprawiedliwej agresji na naród ukraiński. 300 dni naród ukraiński pokazuje Rosji i całemu światu niezłomność w walce za swój kraj. Zademonstrowaliście swoje zdecydowanie przed imprerialistycznymi apetatytami kraju, który uważał, że może was podbić i to się nie udało. Przetrwaliście i walczycie dalej” – powiedział prezydent USA. Stwierdził również, że Ukraina zwycięży w tej wojnie, choć nie obejdzie się bez rozmów pokojowych z Władimirem Putinem. Według Bidena, wsparcie dla Ukrainy ze strony sojuszników nie zmieni się w kolejnym roku.

„Nasze dwa narody są sojusznikami w tej bitwie. I kolejny, 2023 rok będzie decydującym. To czas, gdy ukraińska śmiałość i amerykańskie zdecydowanie mają zagwarantować przyszłość naszej i waszej wolności. Wolności ludzi, którzy walczą za swoje wartości” – powiedział Zelensky podczas wystąpienia przed połączonymi izbami Kongresu USA.

Kongres USA zatwierdził kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 45 mld dolarów.

Na podstawie: president.gov.ua, pravda.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua/Getty Images

Ukraina otrzymała nową dostawę pocisków Patriot

O przekazaniu pomocy poinformował rząd Hiszpanii. Pociski miały zostać przekazane przez Hiszpanię oraz inne kraje …