niedziela, 29 styczeń, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Siły Zbrojne Ukrainy rozbudowują system obrony przeciwlotniczej
Fot. mil.in.ua
Fot. mil.in.ua

Siły Zbrojne Ukrainy rozbudowują system obrony przeciwlotniczej

Share Button

Ukraina zintegrowała zachodnie systemy przeciwlotnicze z posiadanymi dotąd rozwiązaniami – informują przedstawiciele SZ Ukrainy.

„Nasi zachodni partnerzy nie przekazywaliby nam uzbrojenia, gdyby nie mogło ono u nas działać. I kompleksy IRIS-T i NASAMS, które są już w Ukrainie i są przez nas używane, zostały już zintegrowane z naszym systemem obrony przeciwlotniczej” – powiedział rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy, pułkownik Jurij Ignat. Dodał, że Ukraina czeka na kolejne systemy, które pozwolą na jeszcze lepsze zabezpieczenie przed działaniami rosyjskich okupantów, w tym Aspide i Hawk, które mają wkrótce dotrzeć z Hiszpanii i USA.

Według rzecznika, jak na razie pełne zabezpieczenie ukraińskiego nieba przed atakami jest trudne, ze względu na duży obszar jaki należy zabezpieczyć, a także nadal zbyt małą liczbę systemów przeciwlotniczych. Mimo tego, Ukraina stworzyła unikalny system, który łączy ze sobą różne środki obrony przeciwlotniczej.

Najprawdopodobniej Ukraina otrzymała jak dotąd dwie baterie NASAMS. Docelowo ma być ich co najmniej osiem. Każda bateria składa się z 9 wyrzutni zdolnych do odpalenia 6 pocisków każda.

Na podstawie: mil.in.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.in.ua

Szefowa MSZ Niemiec: nie jesteśmy przeciwko przekazaniu czołgów Ukrainie

Annalena Baerbock odniosła się do planów przekazania Leopardów 2 przez Polskę „Nie będzie stać na …