niedziela, 4 grudzień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Zelensky: nie widać końca wojny
Fot. president.gov.ua
Fot. president.gov.ua

Zelensky: nie widać końca wojny

Share Button

Zdaniem prezydenta Ukrainy nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało dojść do zakończenia działań zbrojnych.

„Dzisiaj mamy 72 dobę pełnoskalowej wojny i nie widzimy jak na razie jej końca. Nie słyszymy i nie widzimy żadnej woli ze strony rosyjskiej aby zakończyć wojnę. I nie widzimy żadnych rozwiązań co do problemów, które stworzyła Rosja rozpoczynając konflikt” – powiedział Wołodymyr Zelensky w wystąpieniu dla członków Królewskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych Chatham House.

Zelensky dodał, że od 24 lutego nie było dani jednego dnia, w którym Ukraina nie prowadziłaby rozmów ws. dostaw broni i wzmocnienia sankcji wobec Rosji, jak również w kwestii ewakuacji osób, które znajdują się w oblężeniu w Mariupolu. Według prezydenta, Ukraina dąży do jak najszybszego zakończenia wojny, tak, aby było możliwe jak najszybsze rozpoczęcie odbudowy. Jednak zakończenie wojny zależy głównie od woli prezydenta Federacji Rosyjskiej.

Zdaniem strony ukraińskiej, wojna będzie miała globalny wpływ, przede wszystkim jeśli chodzi o przewidywane braki w zaopatrzeniu w żywność.

W ciągu ostatnich 24 godzin siły ukraińskie były w stanie odzyskać kontrolę nad kilkoma miejscowościami na północ i północny wschód od Charkowa, a jednostki rosyjskie są zmuszone do odwrotu w tym rejonie wobec groźby okrążenia. Nadal trwają ciężkie walki w pobliżu miejscowości Izjum, Lyman, Jampil, a także w Siewierodniecku i Popasnej, gdzie siły ukraińskie odpierają kolejne ataki jednostek rosyjskich. Nadal trwa oblężenie zakładów Azowstal, gdzie bronią się żołnierze pułku Azow, 36 Brygady Piechoty Morskiej Ukrainy oraz Gwardii Narodowej, Policji i innych formacji.

Na podstawie: pravda.com.ua, president.gov.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua

Ukraina powraca także instytucjonalnie do Chersonia

11 listopada Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły miasto Chersoń spod okupacji rosyjskiej. Armia rosyjska pod naciskiem …