sobota, 2 lipiec, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Rosyjskie jednostki wycofują się spod Charkowa
Fot. twitter.com
Fot. twitter.com

Rosyjskie jednostki wycofują się spod Charkowa

Share Button

Według brytyjskich służb wywiadowczych przyczyną są straty poniesione przez rosyjskie oddziały.

„Ukraińskie siły kontynuują kontrataki na północ od Charkowa, odbyły kilka miast i wsi w pobliżu granicy z Rosją. Priorytet działań na Donbasie sprawił, że rosyjskie oddziały stały się wrażliwe na ataki sił ukraińskich” – napisano w komunikacie. Jednostki rosyjskie mają zostać wycofane do obwodu belgorodzkiego, a następnie, po reorganizacji, mają trafić w rejon Izjumu, gdzie nadal trwa rosyjska ofensywa.

Również według ocen Sztabu Generalnego SZ Ukrainy, działania Rosji zmierzają aktualnie do ustanowienia i zabezpieczenia kontroli nad terenami obwodów donieckiego, ługańskiego i chersońskiego i utrzymania lądowego połączenia pomiędzy Krymem a Donbasem. Rosyjskie siły nadal koncentrują sie w pobliżu Izjumu, skąd będą próbować podjąć działania ofensywne w kierunku Słowiańska i Barwinkowa. Ponadto, trwają próby opanowania Rubiżnego, Siewierodoniecka, a także sforsowania rzeki Siwerskij Doniec – wczoraj zakończone niepowodzeniem i poważnymi stratami.

Nadal trwają walki o zakłady Azowstal w Mariupolu, gdzie wciąż broni się ok. 1000 ukraińskich żołnierzy z pułku Azow, 36 Brygady Piechoty Morskiej oraz jednostek MSW. Zakłady są bombardowane i ostrzeliwane przez całą dobę, a siły rosyjskie podejmują próby szturmów, jak dotąd nieudane.

Według ocen ze strony USA, wojna na Ukrainie może stać się jeszcze bardziej nieprzewidywalną, co stwierdziła dyrektor amerykańskiego Wywiadu Narodowego w gabinecie Joe Bidena, Avril Haines. W jej ocenie, „ambicje Putina nie odpowiadają możliwościom armii FR”, a „ta tendencja zwiększa ryzyko tego, że prezydent Putin sięgnie do bardziej radykalnych środków, włącznie z wprowadzeniem w kraju stanu wojennego i przestawienia przemysłu na produkcję wojenną”. Zdaniem służb wywiadowczych USA, jest mało prawdopodobne, by rosyjski prezydent zdecydował się na użycie broni atomowej. Rosja szykuje się raczej na długotrwały konflikt.

Na podstawie: pravda.com.ua, novynarnia.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Ukraina otrzymała status kandydata do Unii Europejskiej

O decyzji Rady Europejskiej poinformował jej przewodniczący, Charles Michel Równolegle z Ukrainą status kandydata do …