środa, 17 lipiec, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Stany Zjednoczone przekażą kolejną pomoc wojskową Ukrainie
Fot. twitter.com/ua_industrial
Fot. twitter.com/ua_industrial

Stany Zjednoczone przekażą kolejną pomoc wojskową Ukrainie

Share Button

Nowy pakiet pomocy ma mieć wartość 800 mln dolarów

„Niedawno rozmawiałem z prezydentem Zelenskym i przekazałem mu, że administracja przekaże 800 mln dolarów pomocy w postaci broni, amunicji i innej pomocy” – napisano w oświadczeniu Joe Bidena, opublikowanym przez służby prasowego Białego Domu. Nowy pakiet pomocy ma być dostosowany do działań Rosji, które są oczekiwane na wschodzie Ukrainy. Ma obejmować m.in. systemy artyleryjskie (mowa jest o 18 haubicach samobieżnych), amunicja i wozy opancerzone (200 sztuk typu M113), a także śmigłowce (najpewniej Mi-17 w liczbie ok. 11 sztuk) oraz m.in. radary artyleryjskie i inne wyposażenie. Ponadto, USA mają nadal wspierać dostawy z innych krajów.

„Nie możemy zmniejszyć wysiłków teraz. Zapewniłem prezydenta Zelenskiego, że naród amerykański nadal będzie wspierał waleczny naród ukraiński w jego walce o wolność” – dodał Biden.

Wedłyg Pentagonu część sprzętu z ogłoszonego już pakietu pomocy została dostarczona Ukrainie. Są to m.in. drony-kamikaze Switchblade (docelowo 300 sztuk), które mają być już używane przez stronę ukraińską. Trwają prace także nad kolejnymi dostawami pocisków Javelin o wartości 100 mln  dolarów (kolejnych 500 sztuk).

Ukraina otrzymuje także dostawy z innych państw: wiadomo, że dotarły już na Ukrainę m.in. armatohaubice Dana z Czech (część z nich miała zostać zakupiona przez Ukrainę jeszcze przed początkiem wojny), trwają także prace nad dostawami podobnych, choć nowocześniejszych armatohaubic Zuzana ze Słowacji (oba typy mają kaliber 152mm). Aktualnie mowa jest także o dostawach czołgów Leopard 1A5 z Niemiec, jak również o dostawach czołgów typu T-72M1R z Polski. Według doniesień mediów mowa jest także o dostawach pocisków przeciwlotniczych NASAMS i przeciwokrętowych NSM z Norwegii.

Na podstawie: mil.in.ua, pravda.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.in.ua

Ukraina podpisała 7 umów na targach Eurosatory 2024

Porozumienia dotyczą współpracy z francuskimi firmami zbrojeniowymi. Pięć umów zostało podpisanych przez ukraiński państwowy koncern …