sobota, 2 lipiec, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Rosyjska ofensywa w Donbasie jak na razie bez sukcesów
Fot. dpsu.gov.ua
Fot. dpsu.gov.ua

Rosyjska ofensywa w Donbasie jak na razie bez sukcesów

Share Button

Według danych wywiadu USA, siły rosyjskie jak na razie nie były w stanie osiągnąć sukcesu w działaniach ofensywnych podjętych na Donbasie.

Informacje takie przekazała telewizja CNN, powołując się na przedstawicieli amerykańskich służb wywiadowczych. Siły ukraińskie miały odeprzeć skutecznie kilka ataków rosyjskich wojsk, choć ocenia się, że były to jak na razie uderzenia mające na celu raczej rozpoznanie walką.

Z kolei według informacji strony ukraińskiej, w ciągu pierwszej doby nasilonych walk Siłom Zbrojnym Ukrainy udało się odeprzeć co najmniej 10 prób ataków ze strony Rosji. Jedyne miejsce, gdzie siłom rosyjskim udało się posunąć naprzód to miejscowość Kreminna na zachód od Siewierodoniecka.

Armia ukraińska prowadzi także działania kontrofensywne w obwodzie chersońskim – w ciągu ostatnich kilku dni udało się jej odzyskać kilka miejscowości i zbliżyć się do Chersonia. 19 kwietnia kolejny raz skutecznie ostrzelano lotnisko w Czarnobajewce.

W obwodach kijowskim, sumskim i czernihowskim oddziały Służby Przygranicznej Ukrainy były w stanie zabezpieczyć pozycje na wszystkich odcinkach granicy z Rosją i Białorusią. Trwają prace inżynieryjne, mające na celu odbudowę infrastruktury wojskowej w tym obszarze. Łączna długość granicy w tych obwodach to 1200km.

Nadal trwa oblężenie Mariupola: jednostki ukraińskie, w tym przede wszystkim pułku Azow oraz 36 Brygady Piechoty Morskiej bronią się na terenie zakładów Azowstal. 20 kwietnia udało się przeprowadzić skutecznie operację ewakuacji grupy funkcjonariuszy Służby Przygranicznej Ukrainy i Policji na teren zakładów z terenu portu morskiego, gdzie stacjonowali wcześniej funkcjonariusze obu służb. Wiadomo, że w zakładach Azowstal znajduje się także ok. 1000 osób cywilnych.

Na podstawie: mil.in.ua, pravda.com.ua, defence-ua.com,

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Ukraina otrzymała status kandydata do Unii Europejskiej

O decyzji Rady Europejskiej poinformował jej przewodniczący, Charles Michel Równolegle z Ukrainą status kandydata do …