sobota, 20 lipiec, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Rosyjski atak na Ukrainę – dzień dwunasty, stan na godzinę 20.00
Zniszczony rosyjski czołg pod Mariupolem /fot. twitter.com/girkingirkin
Zniszczony rosyjski czołg pod Mariupolem /fot. twitter.com/girkingirkin

Rosyjski atak na Ukrainę – dzień dwunasty, stan na godzinę 20.00

Share Button

Poniedziałek to dwunasty dzień rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie. Sytuacja na praktycznie wszystkich odcinkach, na których prowadzone są działania zbrojne pozostaje dość stabilną od kilku dni, a siły rosyjskie nie są w stanie zajmować kolejnych obszarów.

Nadal trwają walki na podejściach do Mikołajowa oraz o miejscowe lotnisko, które już raz zostało opanowane przez siły rosyjskie, a potem odbite przez ukraińską armię. Rosja straciła na Morzu Czarnym jeden z okrętów biorących udział w blokadzie morskiej ukraińskich portów – korwetę „Wasyl Bykow” o wyporności 1800 ton, która została uszkodzona lub zatopiona przez ukraińską artylerię.

W nocy z niedzieli na poniedziałek ukraińska artyleria przeprowadziła ostrzał zajętego wcześniej przez Rosjan lotniska w Chersoniu. Straty rosyjskie miały wynieść około od 20 do 30 maszyn. Siłom ukraińskim udało się również przejąć kontrolę nad m. Czuhujew w obwodzie charkowskim.

Po raz kolejny bombardowane i ostrzeliwane były cywilne obiekty w miastach, w tym m.in. w Charkowie, Mariupolu, Sumach i Czernihowie. Porozumienie o wstrzymaniu walk w celu ewakuacji ludności cywilnej z Mariupola i Wołnowachy oraz innych miast nadal nie jest respektowane przez stronę rosyjską, pomimo deklaracji ze strony rosyjskiego Ministerstwa Obrony.

Trwają walki na przedmieściach Kijowa, m.in. w Buczy, Hostomelu i Irpieniu, skąd udało się ewakuować ok. 2 tysięcy osób. Kolejne 4 tysiące oczekuje na ewakuację.

Aktualne rosyjskie straty są oceniane na blisko 12 tys. żołnierzy, 295 czołgów, ok. 1000 pojazdów opancerzonych, 160 środków artyleryjskich różnych typów oraz 48 samolotów i ok. 70 śmigłowców (stan na godzinę 12.00 – wieczorem Sztab Generalny SZ Ukrainy poinformował o zestrzeleniu dwóch kolejnych rosyjskich samolotów nad Kijowem).

Jak dotąd, Ukraina otrzymała od krajów zachodnich 20 tys. sztuk różnego typu uzbrojenia przeciwpancernego i przeciwlotniczego. Kolejne dostawy są aktualnie realizowane.

Na 10 marca 2022 roku planowane jest spotkanie ministrów spraw zagranicznych Rosji i Ukrainy. Siergiej Ławrow i Dmytro Kuleba mają spotkać się w Turcji. W Białowieży na Białorusi odbyła się kolejna, trzecia runda rozmów pokojowych pomiędzy przedstawicielami Ukrainy i Rosji. W jej trakcie uzgodniono uruchomienie korytarzy humanitarnych w celu ewakuacji ludności cywilnej z obleganych miast.

Od początku wojny z Ukrainy wyjechało ok. 1,5 mln ludzi, z czego ponad 1 mln do Polski.

Na podstawie: mil.in.ua, defence-ua.com

Dariusz Materniak

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.in.ua

Ukraina podpisała 7 umów na targach Eurosatory 2024

Porozumienia dotyczą współpracy z francuskimi firmami zbrojeniowymi. Pięć umów zostało podpisanych przez ukraiński państwowy koncern …