niedziela, 14 sierpień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Rosja o statusie neutralnym Ukrainy: model Szwecji lub Austrii
Zdobyty przez siły ukraińskie czołg T-80BWM/fot. twitter.com
Zdobyty przez siły ukraińskie czołg T-80BWM/fot. twitter.com

Rosja o statusie neutralnym Ukrainy: model Szwecji lub Austrii

Share Button

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że kompromisowym rozwiązaniem neutralności Ukrainy może być model taki, jaki został przyjęty w odniesieniu do Szwecji lub Austrii. Ukraińska administracja mówi zaś wyłącznie o „wariancie ukraińskim” jako jedynym dopuszczalnym.

„Idea Ukrainy jako demilitaryzowanego kraju z własną armią na przykładzie Austrii lub Szwecji może być rozpatrywany jako kompromis” – powiedział Pieskow. Wcześniej o „pewnych szansach” na kompromis mówił także szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow.

Z kolei w odpowiedzi na te propozycji, doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podoliak stwierdził, że Ukraina domaga się własnego wariantu neutralności z potwierdzonymi prawnie gwarancjami bezpieczeństwa. „Rozumiemy próby naszych partnerów pozostania stroną inicjatywną w ramach procesu rozmów. Stąd mowa o szwedzkim czy austriackim modelu neutralności. Ale Ukraina jest obecnie w stanie wojny z Rosją. Dlatego model może być tylko ukraiński i tylko z potwierdzonymi gwarancjami bezpieczeństwa” – powiedział M. Podoliak. Dodał, że Ukraina nie chce więcej polegać na gwarancjach umownych, ale realnych, takich, które pozwolą np. zabezpieczyć niebo nad Ukrainą.

Na podstawie: pravda.com.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua/ MO Turcji

W Turcji zakończono inspekcję pierwszego statku ze zbożem z Ukrainy

Pierwsza jednostka wioząca zboże z Ukrainy pokonała bezpiecznie szlak z Odessy do Stambułu. Sprawdzenia statku …