poniedziałek, 15 lipiec, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Szef polskiego MSZ zaproponował w Moskwie nowy dialog ws. bezpieczeństwa
Fot. eurointegration.com.ua
Fot. eurointegration.com.ua

Szef polskiego MSZ zaproponował w Moskwie nowy dialog ws. bezpieczeństwa

Share Button

Zbigniew Rau spotkał się z szefem dyplomacji Rosji, Siergiejem Ławrowem.

„Sytuacja w pobliżu Ukrainy jest bardzo napięta i zagraża jeszcze większą eskalacją. Polskie przewodnictwo w OBWE używa wszelkich działań, aby temu zapobiec i zatrzymać napięcia. Zaproponowaliśmy inicjatywę nowego dialogu na temat europejskiego bezpieczeństwa. Przedstawiłem panu Ławrowowi ten projekt” – powiedział na konferencji prasowej po rozmach Zbigniew Rau. Dodał, że ma nadzieję, że Rosjanie dołączą do projektu i będą mieć w jego rozwój istotny wkład.

„Dialog jest najlepszym rozwiązaniem poważnych problemów. Mam nadzieję, że Rosja podziela ten pogląd” – powiedział szef polskiego MSZ.

Z kolei Siergiej Ławrow stwierdził, że propozycja jest ciekawa, lecz aktualnie poziom zaufania pomiędzy krajami OBWE jest na „rekordowo niskim poziomie”.

Dzień wcześniej, 14 lutego 2022, w czasie rozmowy z Władimirem Putinem, szef rosyjskiego MSZ stwierdził, że w ramach aktualnych działań jest nadal miejsce na dialog z krajami zachodnimi i należy go kontynuować.

„Rosja realizuje ćwiczenia, a jej wojska wracają do miejsc swojej dyslokacji” – powiedział Siergiej Ławrow w odpowiedzi na pytanie, czy Rosja planuje inwazję na Ukrainę. Dodał, że Rosja na swoim terytorium będzie robić to, co uzna za właściwe.

Na podstawie: eurointegration.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.in.ua

Ukraina podpisała 7 umów na targach Eurosatory 2024

Porozumienia dotyczą współpracy z francuskimi firmami zbrojeniowymi. Pięć umów zostało podpisanych przez ukraiński państwowy koncern …