niedziela, 22 maj, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Kanada wysłała dodatkowych żołnierzy na Ukrainę
Fot. globalnews.ca
Fot. globalnews.ca

Kanada wysłała dodatkowych żołnierzy na Ukrainę

Share Button

W najbliższym tygodniu mają odbyć się liczne spotkania i konsultacje przedstawicieli krajów zachodnich, w tym USA, Niemiec i Polski z ukraińskimi władzami.

Kanadyjscy żołnierze z sił specjalnych realizuje zadania szkoleniowe na rzecz ukraińskiej armii.

Według informacji kanadyjskiego Ministerstwa Obrony, niewielka grupa żołnierzy jest obecna na Ukrainie od 2020 roku. Poza działaniami mającymi na celu zwiększenie poziomu wyszkolenia ukraińskich żołnierzy, aktualnie mają oni zajmować się także przygotowaniem ewentualnych planów ewakuacji dyplomatów i obywateli Kanady w przypadku konfliktu z Rosją.

Według portalu globalnews.ca, kolejna grupa żołnierzy sił specjalnych wyruszyła na Ukrainę 9 stycznia 2022 roku.

Od 2014 roku Kanada przekazała Ukrainie pomoc wojskową o wartości 700 mln $.

12 stycznia 2022 roku w Kijowie przebywał z wizytą dyrektor CIA, William Burns. Podczas wizyty spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zelenskym oraz przedstawicielami kierownictwa ukraińskiego wywiadu. Według CNN, szef CIA jest nieformalnie głównym pośrednikiem w kontaktach między Moskwą i Kijowem.

Na 19 stycznia 2022 roku planowana jest wizyta w Kijowie sekretarza stanu USA, Anthony’ego Blinkena. Również w tym tygodniu, w czwartek i piątek w Wiśle ma odbyć się spotkanie prezydentów Ukrainy i Polski, co ogłosił w poniedziałek, 17 stycznia 2022 szef BBN, Paweł Soloch. Datę i miejsce spotkania potwierdził we wtorek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Na podstawie: pravda.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. Andrij Sadowyj/ zaxid.net

Na Cmentarzu Orląt we Lwowie odkryto rzeźby lwów

Wcześniej rzeźby znajdowały się w drewnianych skrzyniach po tym, jak w 2015 roku pojawiły się …