sobota, 3 grudzień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Szef MSZ Ukrainy: nie ma żadnego kryzysu migracyjnego na Białorusi
Fot. mvs.gov.ua
Fot. mvs.gov.ua

Szef MSZ Ukrainy: nie ma żadnego kryzysu migracyjnego na Białorusi

Share Button

Według Dmytro Kuleby Rosja jest odpowiedzialna za działania hybrydowe z wykorzystaniem gazu, uchodźców i propagandy.

„Rosja rozpoczęła nowy etap wojny hybrydowej. Wykorzystuje różne typy broni – gaz, uchodźców, zastraszanie, propagandę. Nie ma żadnego „kryzysu migracyjnego na Białorusi” – jest wojna hybrydowa Rosji przeciwko Europie. Celem Moskwy jest stworzenie problemu i zmuszenie reszty świata do jego rozwiązywania wspólnie z Rosją” – powiedział szef MSZ Ukrainy podczas briefingu prasowego 12 listopada 2021 roku. Dodał, że Ukraina zna te metody działania i dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniami z partnerami z UE.

Wspomniane kwestie będą tematem rozmów szefa MSZ Ukrainy w Brukseli, które są zaplanowane na 15 listopada 2021 roku. Dmytro Kuleba weźmie udzial w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów UE, będącym przygotowaniem do szczytu Partnerstwa Wschodniego planowanego na grudzień 2021 roku, a także spotka się z kierownictwem NATO. Planowane są także spotkania dwustronne z ministrami krajów NATO i UE oraz przedstawicielami Komisji Europejskiej.

Minister spraw zagranicznych podkreślił, że Ukraina wzmocniła już granicę z Białorusią i działa wraz z krajami partnerskimi na rzecz zmniejszenia ryzyk w obszarze energetycznym. „Trzeba działać kompleksowo (…) to nowy etap agresji przeciwko Ukrainie, a wszystkie te zjawiska składają się na hybrydowy front działań przeciwko wspólnocie euroatlantyckiej” – dodał Dmytro Kuleba.

W związku z sytuacją na granicach Białorusi z Polską, Litwą i Łotwą, Ukraina wzmocni swój odcinek granicy z Białorusią 8,5 tys. żołnierzy Gwardii Narodowej Ukrainy, Policji i Służby Przygranicznej – o czym poinformował podczas wizyty w obwodzie wołyńskim szef MSW Ukrainy, Denis Monastyrski. Ponadto, na budowę systemu ochrony granicy z Białorusią ma zostać wydatkowana kwota 17 mld hrywien.

Według ocen ukraińskich służb wywiadowczych, w pobliżu granicy białorusko-ukraińskiej może przebywać ok. 5 tysięcy migrantów.

Na podstawie: ukrinform.ua, mvs.gov.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua

Ukraina powraca także instytucjonalnie do Chersonia

11 listopada Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły miasto Chersoń spod okupacji rosyjskiej. Armia rosyjska pod naciskiem …