poniedziałek, 8 sierpień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Amerykański okręt dowodzenia wszedł na Morze Czarne
Fot. twitter.com/usnavy
Fot. twitter.com/usnavy

Amerykański okręt dowodzenia wszedł na Morze Czarne

Share Button

USS Mount Whitney weźmie udział w ćwiczeniach realizowanych wspólnie z krajami NATO oraz krajami partnerskimi Sojuszu w regionie Morza Czarnego.

Mount Whitney jest okrętem dowodzenia i jednostką flagową VI Floty USA, obszarem działania której jest region Morza Śródziemnego.

Wizyta amerykańskiego okrętu zbiega się w czasie z informacjami o koncentracji rosyjskich sił w pobliżu wschodnich granic Ukrainy. Według przedstawicieli strony ukraińskiej, w pobliżu granic zostało skoncentrowanych około 90 tysięcy żołnierzy oraz kilka tysięcy sztuk sprzętu wojskowego. Jednostki te rozmieszczone są zarówno na okupowanych obszarach Krymu i Donbasu, a także na terytorium Federacji Rosyjskiej na obszarach bezpośrednio graniczących z terytorium Ukrainy.

Według rzecznika prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmytro Pieskowa, aktywność i przemieszczanie się rosyjskich wojsk jest wewnętrzną sprawą Federacji Rosyjskiej.

Jak wynika z dostępnych informacji, na poligonach w pobliżu Ukrainy (m.in. w obwodach briańskim, kurskim i woroneskim) nadal znajduje się sprzęt wojskowy należący do 41 Armii Centralnego Okręgu Wojskowego, który trafił tam na początku kwietnia br. i był wykorzystywany m.in. w czasie ćwiczeń Zapad-21, które odbyły się we wrześniu 2021 roku. Zaobserwowano także ruchy jednostek 4 Dywizji Pancernej FR, wchodzącej w skład 1 Gwardyjskiej Armii Pancernej.

Na podstawie: ukrinform.ua, defence24.pl,

Share Button

Czytaj również

Fot. obserwatormiedzynarodowy.pl

Rosja planuje przeprowadzić „referendum” na okupowanych terytoriach Ukrainy do 15 września

Od wybuchu wojny na pełną skalę, która przyniosła rosyjską okupację w kilku obwodach Ukrainy, Siłom …