poniedziałek, 24 styczeń, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Prezydent Ukrainy zatwierdził nową strategię wojskową
Fot. ze2019.com
Fot. ze2019.com

Prezydent Ukrainy zatwierdził nową strategię wojskową

Share Button

Wołodymyr Zelensky podpisał „Strategię Bezpieczeństwa Wojskowego”. Dokument ten wskazuje na zagrożenia o charakterze militarnym, w tym możliwość rosyjskiej agresji na Ukrainę i uznaje Rosję za przeciwnika wojskowego.

„Na poziomie państwowym Federacja Rosyjska pozostaje wojskowym przeciwnikiem Ukrainy, który realizuje zbrojną agresję przeciwko Ukrainie, tymczasowo okupuje terytorium Autonomicznej Republiki Krym i miasta Sewastopol, terytorium obwodów donieckiego i ługańskiego, systemowo stosuje instrumenty wojskowe, polityczne, ekonomiczne, informacyjno-psychologiczne, kosmiczne i cybernetyczne, które zagrażają niezależności, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy” – napisano w dokumencie.

Wśród wskazywanych scenariuszy pojawia się także ten wskazujący na możliwość eskalacji zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie, jak również konstatowane jest ryzyko wystąpienia konfliktu zbrojnego w Europie w związku z polityką i działaniami FR.

Ponadto, strategia wskazuje na Rosję jako czynnik destabilizacyjny wpływający na sytuację na Bałkanach, w regionach bałtyckim i czarnomorskim, na Kaukazie, w Europie Wschodniej – zwłaszcza wobec okupacji części terytorium Ukrainy i Gruzji, jak również wobec działań utrudniających żeglugę na morzach: Czarnym i Azowskim. Odnotowany jest także wpływ Rosji na sytuację na Białorusi.

Strategia jest pierwszym tego rodzaju dokumentem przygotowanym na Ukrainie. Ma być instrumentem planowania obronnego w celu realizacji polityki państwa w sferze obronności. Jej realizacja ma sprzyjać dążeniu Ukrainy do członkostwa w NATO.

Na podstawie: pravda.com.ua, president.gov.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. globalnews.ca

Kanada wysłała dodatkowych żołnierzy na Ukrainę

W najbliższym tygodniu mają odbyć się liczne spotkania i konsultacje przedstawicieli krajów zachodnich, w tym …