niedziela, 25 wrzesień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Szef MSZ Węgier z wizytą w Kijowie
Fot. mfa.gov.ua
Fot. mfa.gov.ua

Szef MSZ Węgier z wizytą w Kijowie

Share Button

Podczas rozmów ministrów spraw zagranicznych Ukrainy i Węgier ustalono m.in., że kwestie sporne dotyczą ustawy językowej będą przedmiotem rozmów pomiędzy przedstawicielami obu państw.

„Zwróciłem się do pana ministra (Dmytro Kuleby – szefa MSZ Ukrainy – przyp. polukr.net) abyśmy rozpoczęli wspólną pracę w związku z ustawą o języku, która doprowadziła do napięcia w naszych relacjach” – powiedział szef MSZ Węgier, Peter Sijarto. W jego ocenie rozwiązanie tej spornej kwestii spowoduje postęp we wzajemnych relacjach Kijowa i Budapesztu. Dodał, że Węgry chcą jedynie wspierać własną mniejszość na Zakarpaciu i nie mają żadnych intencji o charakterze separatystycznym.

Według oświadczenia obu ministrów, prace grupy mają rozpocząć się w najbliższym czasie. Przedstawiciel Węgier zaapelował także o realizowanie bieżących konsultacji dot. ustawy językowej z przedstawicielami mniejszości narodowych.

Konflikt pomiędzy Ukrainą i Węgrami dotyczący ustawy o języku ukraińskim rozpoczął się we wrześniu 2017 roku w związku z uchwaleniem ustawy przez Radę Najwyższą.

Na podstawie: pravda.com.ua, ukrinform.ua,

Share Button

Czytaj również

Władimir Putin i Siergiej Szojgu / fot. kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58648238

Rosja: częściowa mobilizacja to przyznanie się do porażki przez Putina

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił dziś częściową mobilizację w Rosji z powodu trwającej wojny w …