czwartek, 19 maj, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Andrzej Duda: w sąsiedztwie Polski istnieją źródła niestabilności
Fot. prezydent.pl
Fot. prezydent.pl

Andrzej Duda: w sąsiedztwie Polski istnieją źródła niestabilności

Share Button

Prezydent RP odniósł się do aktualnej sytuacji międzynarodowej w liście do pracowników służby dyplomatycznej.

„W naszym sąsiedztwie istnieją źródła niestabilności, o czym każdego dnia przypomina wojna na Ukrainie i konflikt azersko-ormiański o Górski Karabach oraz masowe demonstracje na Białorusi. Ponadto zaufanie pomiędzy Rosją, a krajami Zachodu w sprawach bezpieczeństwa od dawna nie było na tak niskim poziomie” – napisał Andrzej Duda odnosząc się do sytuacji na wschód od polskich granic. Przypomniał również, że w przyszłym roku Polska przejmie przewodnictwo w OBWE, dzięki czemu wniesie wkład w budowanie bezpieczeństwa w Europie.

Odnosząc się do działań Polski na forum UE Andrzej Duda podkreślił, że Polska wspiera aspiracje narodu białoruskiego oraz integralność terytorialną Ukrainy, równocześnie zachęcając do rozwoju współpracy gospodarczej z tym krajem. „Jednocześnie stanowczo sprzeciwiamy się prowadzonej na wschód od Polski rosyjskiej polityce imperialnych ingerencji, łamania zasad prawa i nieprzestrzegania praw człowieka” – napisał polski prezydent.

Znaczna część listu dotyczyła kwestii związanych z pandemią koronawirusa oraz działań, jakie są i powinny być podejmowane na forum UE w związku z zachorowaniami na Covid-19 i konsekwencjami tej sytuacji, zwłaszcza gospodarczymi. Pojawiło się także odniesienie do relacji z USA, w tym kwestii ich rozwoju w zakresie współpracy energetycznej, w sferze bezpieczeństwa i technologii takich jak 5G, w tym szczególnie w regionie Trójmorza. „Co ważne, dla tejże inicjatywy uzyskaliśmy silne i konkretne poparcie Stanów Zjednoczonych, Niemiec oraz instytucji Unii Europejskiej” – dodał Andrzej Duda.

Na podstawie: prezydent.pl,

Share Button

Czytaj również

Fot. defence-ua.com

Szef MSZ Ukrainy: potrzebujemy rakiet i samolotów

Dmytro Kuleba stwierdził, że sytuacja z dostawami broni poprawiła się, ale Ukraina nadal potrzebuje niektórych …