czwartek, 28 październik, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Oświęcimiu
Fot. prezydent.pl
Fot. prezydent.pl

Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Oświęcimiu

Share Button

Spotkanie Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zelenskiego odbyło się w związku z obchodami 75 rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

„Zaproponowałem Prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu, żebyśmy wspólnie uczcili pamięć żołnierzy ukraińskich i polskich, którzy w 1920r. walczyli z nawałą bolszewicką” – powiedział podczas konferencji prasowej, która odbyła się po rozmowach delegacji obu krajów prezydent Andrzej Duda, dodając, że w wielu kwestiach historycznych pomiędzy Polską a Ukrainą, w których dotąd panował impas, udaje się konsekwentnie przełamywać (chodzi przede wszystkim o odblokowanie procesu wydawania zgód na prace poszukiwawcze ofiar II wojny światowej na terytorium Ukrainy przez polskich badaczy – przyp. polukr.net).

Andrzej Duda dodał, że jednym z tematów rozmów była sytuacja na wschodzie Ukrainy oraz na Krymie i relacje z Rosją. „dla Polski sprawa jest jednoznaczna. Żądamy przywrócenia prymatu prawa międzynarodowego w tym zakresie, zaprzestania naruszania norm tego prawa, powrotu do pełnej integralności terytorialnej Ukrainy” – powiedział polski prezydent.

Z kolei prezydent Ukrainy powiedział, że strona polska zadeklarowała odrestaurowanie zniszczonego pomnika na górze Monastyr. „Ukraina odblokowała moratorium na prace poszukiwawcze, polscy eksperci przeprowadzili prace w obwodzie lwowskim, a kolejnym krokiem będzie odbudowa mogiły w Monastyrze i jej ochrona” – powiedział Zelensky.

„Udało nam się zmniejszyć poziom emocji wokół wspólnej, tragicznej przeszłości i dziś nasze kraje z otwartym sercem idą naprzód, w przyszłość (…) skupiamy się na tym co nas łączy” – dodał prezydent Ukrainy, stwierdzając również, że ma nadzieję, że polscy inwestorzy docenią rezultaty reform i poprawę klimatu biznesowego na Ukrainie.

Na podstawie: prezydent.pl, president.gov.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. pl.wikipedia.org

Rosyjskie media: Rosja nie chce rozmawiać z Ukrainą o Krymie i Donbasie

Strona rosyjska przesłała na Ukrainę spis kwestii do omówienia na przyszłym spotkaniu prezydentów Ukrainy i …