środa, 1 grudzień, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Polski MSZ: Prowokacja w Monastyrze ma na celu popsucie dobrosąsiedzkich relacji z Ukrainą
Фото: POLUKR.NET / Андрій Поліковський
Фото: POLUKR.NET / Андрій Поліковський

Polski MSZ: Prowokacja w Monastyrze ma na celu popsucie dobrosąsiedzkich relacji z Ukrainą

Share Button

Resort spraw zagranicznych zareagował na zdewastowanie kolejnego ukraińskiego pomnika na południowym-wschodzie Polski.

„Wobec ostatnich prób skłócenia narodów Europy na tle historycznym, obserwujemy kolejne działania mające podważyć dobrosąsiedzkie relacje Polski, tym razem z Ukrainą. Odnotowujemy z ubolewaniem kolejny prowokacyjny incydent w Monasterze” – napisano w oświadczeniu MSZ RP dodając, że odpowiednie służby badają incydent.

Jak wiadomo, na górze Monastyr obok Werchaty w województwie podkarpackim osoby o nieustalonej dotąd tożsamości zniszczyły tablicę poświęconą żołnierzom Ukraińskiej Powstańczej Armii – mieszkańcom okolicznych miejscowości, którzy zginęli w walkach z NKWD w dniach 2-3 marca 1945 roku.

Informację o zniszczeniu memorialnej tablicy przekazała Ambasada Ukrainy w Polsce, a dokładnie w komentarzu dla Agencji Ukrainform – ambasador Andrij Deszczyca. „Zwróciliśmy się do konsulatu Ukrainy w Lublinie, na terytorium którego to okręgu konsularnego znajduje się góra Monastyr. Poprosiliśmy, aby konsulat nawiązał kontakt z lokalnymi organami władzy w celu wyjaśnienia faktów i okoliczności tego wydarzenia” – powiedział Deszczyca. Dodał, że strona ukraińska potępia każdy akt wandalizmu wobec mogił i miejsc pamięci, niezależnie od tego czy jest dokonany w Polsce czy na Ukrainie, jako niedopuszczalny w cywilizowanym świecie.

Ambasador Ukrainy dodał, że trwają już rozmowy w sprawie odnowienia tablicy i ma nadzieję, że przyniosą one szybkie rezultaty.

Na podstawie: twitter.com/msz_rp, ukrinform.ua

Share Button

Czytaj również

Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej. Operacja Silne Wsparcie. Fot. Wojska Obrony Terytorialnej.

Rosja i jej wielka gra – wymiar militarny

Działania Federacji Rosyjskiej wobec krajów Europy Środkowo i Wschodniej, realizowane w celu ugruntowania swoich wpływów, …