sobota, 2 lipiec, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Zelensky: Ukraina liczy na wsparcie Niemiec i Francji podczas szczytu w formacie normandzkim
Fot. president.gov.ua
Fot. president.gov.ua

Zelensky: Ukraina liczy na wsparcie Niemiec i Francji podczas szczytu w formacie normandzkim

Share Button

Prezydent Ukrainy wyraził nadzieję, że kanclerz Angela Merkel i prezydent Emmanuel Macron będą wspierać ukraińskie stanowisko podczas spotkania w formancie normandzkim w Paryżu, które ma odbyć się w poniedziałek, 9 grudnia.

„Chciałbym wierzyć, że Francja i Niemcy będą nas wspierać. A jeśli coś pójdzie nie tak, będą po naszej stronie” – powiedział prezydent w piątek, w programie „Swoboda słowa Sawika Szustera”. Zdaniem Zelenskiego, już samo doprowadzenie do spotkania na tym szczeblu jest sukcesem.

W ramach rozmów w Paryżu planowane jest m.in. dwustronne spotkanie Putina i Zelenskiego. Ma ono odbyć się po zakończeniu właściwych rozmów w gronie czterech przywódców. Będzie ono dotyczyć najprawdopodobniej kwestii związanych z tranzytem gazu przez terytorium Ukrainy.

W związku ze szczytem formatu normandzkiego w niedzielę, 8 grudnia, w centrum Kijowa odbyła się demonstracja, uczestnicy której domagali się, by strona ukraińska podczas rozmów nie godziła się na żadne ustępstwa w kluczowych kwestiach (tzw. czerwonych linii), dotyczące m.in. kwestii wycofania wojsk rosyjskich, wyborów i przywrócenia kontroli nad granicą oraz federalizacji. Część protestujących rozbiła namioty pod siedzibą Administracji Prezydenta na ul. Bankowej.

Na podstawie: pravda.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Ukraina otrzymała status kandydata do Unii Europejskiej

O decyzji Rady Europejskiej poinformował jej przewodniczący, Charles Michel Równolegle z Ukrainą status kandydata do …