piątek, 25 Czerwiec, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Spotkanie w formacie normandzkim odbędzie się 9 grudnia
Fot. twitter.com/mfa_ua
Fot. twitter.com/mfa_ua

Spotkanie w formacie normandzkim odbędzie się 9 grudnia

Share Button

Rzecznik prasowy prezydenta Federacji Rosyjksiej Dmytro Pieskow potwierdził, że spotkanie w ramach „formatu normandzkiego” z udziałem prezydentów czterech krajów ma odbyć się 9 grudnia w Paryżu.

Wcześniej, w ramach przygotowań do spotkania, ma odbyć się rozmowa telefoniczna przywódców Rosji, Ukrainy, Niemiec i Francji. „Nie będę mówił o oczekiwaniach. To ważne spotkanie, od dawna oczekiwane. Miała miejsce długa przerwa w pracach formatu normandzkiego” – powiedział Pieskow w odpowiedzi na pytanie o prognozowane rezultaty spotkania.

Wcześniej, 14 listopada, szef MSZ Ukrainy Wadym Prystajko ogłosił, że Ukraina może wyjść z porozumień mińskich, jeśli spotkanie w formacie normandzkim okaże się bezproduktywne. Jego zdaniem to strona rosyjska prowadziła działania mające na celu hamowanie działań mających doprowadzić do rozmów prezydentów.

„Stonujmy nasze oczekiwania i nie stawiajmy zbyt ambitnych celów przed sobą aby potem nie mówić, że nie udało się osiągnąć progresu. To ostrożne podejście” – powiedział Wadym Prystajko, dodając, scenariusz, w którym liderzy państw dojdą do porozumienia ws. zakończenia wojny jest bardzo optymistycznym i niekoniecznie musi doczekać się realizacji. W przypadku osiągnięcia porozumienia, dalsze rozmowy mogą toczyć się w Mińsku, w ramach Trójstronnej Grupy Kontaktowej, możliwe jest także utworzenie kolejnych podgrup.

Na podstawie: pravda.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. pl.wikipedia.org

Polski Sejm przyjął uchwałę ws. Nord Stream 2

15 czerwca 2021 roku izba niższa polskiego parlamentu przyjęła uchwałę wzywającą rządy krajów UE i …