sobota, 2 grudzień, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Wizyta delegacji gminy Brzozów w ukraińskim Samborze
Fot. brzozow.pl
Fot. brzozow.pl

Wizyta delegacji gminy Brzozów w ukraińskim Samborze

Share Button

Miastem partnerskim Brzozowa na Ukrainie jest ponad 30-tysięczny Sambor i tam 29 października 2019 r. udała się delegacja brzozowskiego Urzędu Miejskiego na czele z naczelnikiem Wydziału Spraw Społecznych Alicją Tomoń.

Powodów wizyty nad Dniestrem było kilka. Brzozowianie odwiedzili Dom Polski należący do oddziału samborskiego Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej (TKPZL), który świętuje w tym roku 30-lecie powstania, a także odbyli zapoznawcze spotkanie z władzami Sambora, pierwsze od czasu ostatnich wyborów samorządowych w Polsce, podczas którego rozmawiano o nowych perspektywach współpracy.

W budynku Domu Polskiego brzozowska delegacja została przyjęta przez działaczy wspomnianego towarzystwa: prezes Marię Ziembowicz, Marię Kytową i Walerego Ziembowicza. Z Brzozowa do Sambora trafiło ponad 200 kg zniczy, które zapłoną na mogiłach Polaków w samym mieście i na cmentarzach w okolicznych miejscowościach w związku z Dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym. W tym miejscu władze Brzozowa na czele z burmistrzem Szymonem Stapińskim oraz wszystkie osoby, które koordynowały brzozowską zbiórkę zniczy pragną wyrazić ogromną wdzięczność wszystkim osobom prywatnym, a także instytucjom, zwłaszcza gminnym placówkom szkolnym, które włączyły się w zbiórkę zniczy.

Drugim ważnym punktem wizyty brzozowskiej delegacji było spotkanie w ratuszu z władzami Sambora, w którym uczestniczyły również działaczki samborskiego oddziału TKPZL. W rozmowach ze strony ukraińskiego miasta wzięli udział: mer Jurij Hamar, jego zastępcy – Igor Nestorak i Światosław Uchacz, sekretarz rady Jurij Dmytryszyn, naczelnik działu ekonomicznego Switłana Dutko oraz Oksana Pokotyło z działu inwestycji i współpracy z zagranicą. Przedstawiciele miast partnerskich omawiali możliwości współpracy i realizacji wspólnych projektów, a także poruszyli kwestię działalności na nowych polach. Brzozowską delegację interesowały takie zagadnienia jak: poziom zatrudnienia ludności w Samborze, życie osób niepełnosprawnych i seniorów, stan edukacji, kultury oraz sportu. Zastanawiano się nad współpracą w tych sferach. Brzozowianie zaprosili przedstawicieli ukraińskiego miasta do Polski i zobowiązali się przedstawić polskie rozwiązania i działania ułatwiające życie mieszkańcom gminy Brzozów. Podczas rozmowy porównywano wsparcie instytucji centralnych obu państw dla działań obu samorządów.
sambor2
Władze Sambora przedstawiły osiągnięcia swoich mieszkańców, w tym dzieci, młodzieży, sportowców oraz muzyków na różnych konkursach, festiwalach i zawodach międzynarodowych Na zakończenie spotkania, przebiegającego w przyjaznej atmosferze, obie strony wymieniły się suwenirami i uwieczniły się na wspólnym zdjęciu.
sambor3
Kończąc wizytę na Ukrainie brzozowska delegacja wraz z przedstawicielkami samborskiego oddziału TKPZL udała się na miejscowy cmentarz, aby zapalić znicze na wybranych grobach Polaków. Tymi  miejscami pochówku opiekują się samborscy Polacy. Niestety wiele mogił przestało istnieć, niszczeje, znikają tablice, zacierają się napisy. Upływ czasu jest nieubłagany. Dlatego tak ważna jest pamięć Polaków w kraju i dbanie o miejsca pamięci na Kresach.

Mateusz Podkul

Źródło: brzozow.pl

Share Button

Czytaj również

Fot. Flickr/Петро Порошенко

Komisja Europejska rekomenduje rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Ukrainą

Według KE, Ukraina wykonała 90% rekomendacji, co uzasadnia rozpoczęcie rozmów Równocześnie, według oceny Komisji Europejskiej, …