piątek, 25 Czerwiec, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Ministrowie infrastruktury Polski i Ukrainy omówią kwestie transportu lądowego
Прем’єр міністр України Олексій Гончарук. Фото: kmu.gov.ua
Прем’єр міністр України Олексій Гончарук. Фото: kmu.gov.ua

Ministrowie infrastruktury Polski i Ukrainy omówią kwestie transportu lądowego

Share Button

Na spotkaniu planowanym na koniec października ministrowie infrastruktury Polski i Ukrainy będą omawiać m.in. kwestię niewystarczającej liczby pozwoleń wydawanych przez Polskę na realizację przez Polskę przewozów samochodami ciężarowymi. O sprawie była mowa podczas telefonicznej rozmowy pomiędzy premierami Polski i Ukrainy: Mateuszem Morawieckim i Oleksijem Honczarukiem.

Premier Ukrainy zaznaczył, że brak odpowiedniej liczby wydanych pozwoleń tworzy problemy dla tysięcy ukraińskich firm, a także jest czynnikiem sztucznie ograniczającym możliwość rozwoju dwustronnych relacji handlowych. Szefowie rządów uzgodnili, że kwestia ta powinna być tematem rozmów dwustronnej komisji kierowanej przez odpowiednich ministrów.

Według strony polskiej liczba wydanych pozwoleń na przewozy powinna wynosić w 2019 roku 130 tys., podczas gdy z umów międzynarodowych wynika, że powinna osiągać 200 tys., a według ocen strony ukraińskiej potrzeby rynkowe to nawet 230 tys. Polska ogranicza wydawanie pozwoleń wobec dążenia do ochrony własnych przewoźników.

Ze swojej strony premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że reformy na Ukrainie są szczególnie wazne także dla Polski, wobec czego Warszawa będzie nadal wspierać ich realizację na Ukrainie.

Na podstawie: kmu.gov.ua, eurointegration.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. pl.wikipedia.org

Polski Sejm przyjął uchwałę ws. Nord Stream 2

15 czerwca 2021 roku izba niższa polskiego parlamentu przyjęła uchwałę wzywającą rządy krajów UE i …