środa, 18 maj, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Ukraina zmodernizuje otrzymane od USA kutry typu „Island”
Fot. mil.in.ua
Fot. mil.in.ua

Ukraina zmodernizuje otrzymane od USA kutry typu „Island”

Share Button

Projekt modernizacji jednostek, które wkrótce otrzymają z USA Siły Morskie Ukrainy, został przygotowany przez Centrum Badawczo-Projektowe Budowy Okrętów w Mikołajewie.

Modernizacja ma być realizowana w celu maksymalnego zwiększenia zdolności bojowych jednostek. Jak na razie trwa analiza dokumentacji technicznej wspomnianych jednostek. Szczegółowe decyzje ws. zakresu zmian jednostek będą podejmowane już po wdrożeniu okrętów do służby w Siłach Morskich Ukrainy, gdy będą dostępne pierwsze wnioski z ich operacyjnego wykorzystania.

Dwie jednostki typu „Island” zostały formalnie przekazane Ukrainie we wrześniu 2018 roku. Otrzymały nazwy „Słowiańsk” i „Starobielsk”. Trwają rozmowy na temat pozyskania jeszcze czterech okrętów tego typu. Obecnie załogi dwóch pierwszych jednostek przechodzą szkolenie w USA.

Równocześnie, według doniesień mediów, została podjęta decyzja o wznowieniu programu budowy korwet projektu 58250 (na zdj. niżej). Budowa pierwszego okrętu ma być zakończona do końca 2023 roku (obecnie w stoczni w Mikołajewie znajduje się ukończony w 80% kadłub okrętu). Wartość projektu to 7,7 mld UAH. Korwety mają być uzbrojone m.in. w testowane aktualnie pociski przeciwokrętowe typu „Neptun”.

Fot. defence-ua.com
Fot. defence-ua.com

Na podstawie: mil.in.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. president.gov.ua

Zelensky: nie widać końca wojny

Zdaniem prezydenta Ukrainy nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało dojść do …