wtorek, 7 grudzień, 2021
pluken
Home / Wiadomości / W Senacie RP rozpoczęło się spotkanie przewodniczących parlamentów krajów Europy Środkowej i Wschodniej
Фото: facebook.com/AmbasadaUkrainywPolsce
Фото: facebook.com/AmbasadaUkrainywPolsce

W Senacie RP rozpoczęło się spotkanie przewodniczących parlamentów krajów Europy Środkowej i Wschodniej

Share Button

5 czerwca w Warszawie rozpoczęło się czwarte spotkanie przewodniczących parlamentów krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

Spotkanie jest poświęcone 30 rocznicy pierwszych wolnych wyborów do Senatu w Polsce, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku i które przyczyniły się do upadku komunizmu w Polsce, a następnie w kolejnych krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

w Warszawie pojawili się przewodniczący parlamentów z Armenii, Białorusi, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Serbii, Słowenii, Węgier i Turcji, a także przedstawiciele środowisk opozycji antykomunistycznej z krajów takich jak d. NRD, d. ZSRR i d. Czechosłowacja.

Podczas otwarcia obrad, marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński powiedział, że upadek komunizmu był fundamentalną zmianą, która zmieniła kształt współczesnej Europy. Przypomniał również papieża Jana Pawła II, który „uczynił relacje duchowości i polityki ważnym elementem swojego globalnego pielgrzymowania”, co stało się podstawą dla odwrotu od ideologii i reżimu komunistycznego.

Na podstawie: facebook.com/AmbasadaUkrainywPolsce, senat.gov.pl

Share Button

Czytaj również

Fot. twitter.com/dmytrokuleba

Szef MSZ Ukrainy: decyzja o agresji na Ukrainę leży „na stole” w Rosji

Według szefa MSZ Ukrainy Rosja poważnie rozważa możliwość otwartej agresji na Ukrainę, chociaż jak na …