wtorek, 7 grudzień, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Ben Hodges: Rosja próbuje podminować zdolności odstraszania NATO
Fot. militarytimes.com
Fot. militarytimes.com

Ben Hodges: Rosja próbuje podminować zdolności odstraszania NATO

Share Button

Generał Ben Hodges, były dowódca sił USA w Europie stwierdził, że Rosja dąży do podważenia zdolności odstraszania NATO, co miałoby podstawić pod znakiem zapytania możliwości dalszego funkcjonowania Sojuszu.

„Jeśli będą mogli (Rosjanie – przyp. polukr.net) pokazać, że Sojusz nie jest w stanie bronić jednego ze swych członków, wówczas zaczną osiągać to, czego chcą” – powiedział Hodges w wypowiedzi dla militarytimes.com. Dodał, że NATO cały czas obserwuje sytuację na wschodzie Ukrainy, mimo tego, iż prorosyjscy separatyści próbują izolować zachodnich obserwatorów przebywających na miejscu.

„Wiemy, że za większość naruszeń zawieszenia broni odpowiada strona rosyjska, w skali 10:1” – powiedział Hodges. Przypomniał również o stałej obecności żołnierzy z USA na Ukrainie, zajmujących się szkoleniem ukraińskich oddziałów w centrum szkoleniowym Sił Zbrojnych Ukrainy w Jaworowie k. Lwowa.

Generał ostrzegł również, że działania Rosji na Morzu Azowskim mogą zmierzać do dalszej blokady portu morskiego w Mariupolu.

Jak wynika z grudniowych wypowiedzi sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, w 2019 roku Ukraina będzie nadal objęta wsparciem ze strony krajów NATO. „Będziemy wspierać Ukrainę w zakresie możliwości działania na morzu, logistyce, cyberbezpieczeństwie” – powiedział Stoltenberg dodając, że Sojusz ma na uwadze ukraińskie aspiracje do członkostwa w NATO.

Na podstawie: militarytimes.com

Share Button

Czytaj również

Fot. twitter.com/dmytrokuleba

Szef MSZ Ukrainy: decyzja o agresji na Ukrainę leży „na stole” w Rosji

Według szefa MSZ Ukrainy Rosja poważnie rozważa możliwość otwartej agresji na Ukrainę, chociaż jak na …