sobota, 2 grudzień, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Sobór w Kijowie wybrał zwierzchnika Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej
Митрополит Епіфаній (посередині). Фото: facebook.com/petroporoshenko
Митрополит Епіфаній (посередині). Фото: facebook.com/petroporoshenko

Sobór w Kijowie wybrał zwierzchnika Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej

Share Button

Zwierzchnikiem Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej został metropolita Perejesławsko-Chmielnicki i Białocerkiewski Epifaniusz.

Nowy zwierzchnik 6 stycznia 2019 roku otrzyma w Konstantynopolu od Patriarchy Bartłomieja tomos o autokefalii, który potwierdzi utworzenie Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej.

„Na tym etapie nie otrzyma tytułu Patriarchy, choć sama Cerkiew stanie się autokefaliczną, a więc niezależną i równoprawną z innymi” – pisze „Ukraińska Prawda” powołując się na projekt statutu Cerkwi. Synod nowej Cerkwi ma składać się z 12 arcybiskupów.

Prezydent Ukrainy powiedział podczas wystąpienia po zakończeniu obrad Soboru, że dzień powstania Zjednoczonej Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej jest dniem ostatecznego zdobycia niezależności przez Ukrainę.

„To Cerkiew bez Putina, bez Cyryla. To Cerkiew bez modlitwy za rosyjską władze i za rosyjską armię. Bo rosyjska władza i armia zabijają Ukraińców. To Cerkiew z Bogiem, z Ukrainą” – powiedział Poroszenko.

Epifaniusz (Serhij Dumenko) urodził się 3 lutego 1979 roku w wiosce Wowkowe w obwodzie odeskim. Jest doktorem i profesorem, metropolitą Perejesławskim i Białocerkiewskim Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego, rektorem i profesorem katedry dyscyplin biblijnych i filologicznych Kijowskiej Akademii Prawosławnej.

Na podstawie: pravda.com.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. Flickr/Петро Порошенко

Komisja Europejska rekomenduje rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Ukrainą

Według KE, Ukraina wykonała 90% rekomendacji, co uzasadnia rozpoczęcie rozmów Równocześnie, według oceny Komisji Europejskiej, …