sobota, 2 grudzień, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Dzień Sił Zbrojnych Litwy i Dzień Wojsk Desantowo-szturmowych Sił Zbrojnych Ukrainy w LITPOLUKRBRIG
Fot. LITPOLUKRBRIG
Fot. LITPOLUKRBRIG

Dzień Sił Zbrojnych Litwy i Dzień Wojsk Desantowo-szturmowych Sił Zbrojnych Ukrainy w LITPOLUKRBRIG

Share Button

W dniu 21 listopada 2018 r. w dowództwie LITPOLUKRBRIG odbyła się podniosła uroczystość z okazji Dnia Sił Zbrojnych Litwy i Dnia Wojsk Desantowo-szturmowych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Uroczystość rozpoczęła się od zbiórki z udziałem wszystkich pracowników sztabu Wielonarodowej Brygady pod dowództwem pułkownika Dmytra Bratiszko, dowódcy LITPOLUKRBRIG oraz pułkownika Arturasa Jasinskasa, zastępcy dowódcy i pułkownika Michała Małyski szefa sztabu.

Pułkownik Dmytro Bratiszko podkreślił, że to wielki zaszczyt i przywilej móc złożyć gratulacje towarzyszom broni i rzetelnym partnerom pod dowództwem pułkownika Artura Jasinskasa z okazji Dnia Sił Zbrojnych Litwy.”Dzielimy wspólną przeszłość i dobrze znamy historię wielkich bitew wygranych przez nasze połączone oddziały. Dostrzegamy perspektywę współpracy na przyszłość. Bardzo doceniam wsparcie, jakie Litwa i Polska dostarczają Ukrainie w obecnych trudnych czasach”- dodał dowódca.

Następnie, pułkownik Dmytro Bratiszko przypomniał o Dniu Wojsk Desantowo-szturmowych Sił Zbrojnych Ukrainy. Podkreślił, że jest spadochroniarzem od początku swojej kariery wojskowej. Zasadnicza część ukraińskich oficerów sztabu LITPOLUKRBRIG pochodzi z wojsk desantowo-szturmowych, a ukraiński Batalion Desantowo-szturmowy jest jednostką afiliowaną do Wielonarodowej Brygady. „Ten dzień wiele dla nas znaczy, ponieważ nasi spadochroniarze byli pierwszymi, którzy stali w obronie ukraińskiej suwerenności na Donbasie w 2014 roku. Wielu spośród synów i córek Ukrainy straciło zdrowie i życie na polu bitwy” – podsumował pułkownik Dmytro Bratiszko.

Po przemówieniu pułkownik Bratiszko z pomocą pułkownika Artura Jasinskasa i pułkownika Michała Małyski wyróżnił majora Kostasa Petravasa, majora Anatolija Trofymchuka i kapitana Oleksija Sydorykę listami gratulacyjnymi.

Następnie, dla uczczenia Dnia Sił Zbrojnych Litwy i Dnia Wojsk Desantowo-szturmowych Sił Zbrojnych Ukrainy, personel Dowództwa LITPOLUKRBRIG złożył hołd wszystkim poległym żołnierzom minutą ciszy.

Ołeksandr Gain, LITPOLUKRBRIG

DSC00278 DSC00284

Share Button

Czytaj również

Fot. Flickr/Петро Порошенко

Komisja Europejska rekomenduje rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Ukrainą

Według KE, Ukraina wykonała 90% rekomendacji, co uzasadnia rozpoczęcie rozmów Równocześnie, według oceny Komisji Europejskiej, …