wtorek, 18 Maj, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Dzień Sił Zbrojnych Litwy i Dzień Wojsk Desantowo-szturmowych Sił Zbrojnych Ukrainy w LITPOLUKRBRIG
Fot. LITPOLUKRBRIG
Fot. LITPOLUKRBRIG

Dzień Sił Zbrojnych Litwy i Dzień Wojsk Desantowo-szturmowych Sił Zbrojnych Ukrainy w LITPOLUKRBRIG

Share Button

W dniu 21 listopada 2018 r. w dowództwie LITPOLUKRBRIG odbyła się podniosła uroczystość z okazji Dnia Sił Zbrojnych Litwy i Dnia Wojsk Desantowo-szturmowych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Uroczystość rozpoczęła się od zbiórki z udziałem wszystkich pracowników sztabu Wielonarodowej Brygady pod dowództwem pułkownika Dmytra Bratiszko, dowódcy LITPOLUKRBRIG oraz pułkownika Arturasa Jasinskasa, zastępcy dowódcy i pułkownika Michała Małyski szefa sztabu.

Pułkownik Dmytro Bratiszko podkreślił, że to wielki zaszczyt i przywilej móc złożyć gratulacje towarzyszom broni i rzetelnym partnerom pod dowództwem pułkownika Artura Jasinskasa z okazji Dnia Sił Zbrojnych Litwy.”Dzielimy wspólną przeszłość i dobrze znamy historię wielkich bitew wygranych przez nasze połączone oddziały. Dostrzegamy perspektywę współpracy na przyszłość. Bardzo doceniam wsparcie, jakie Litwa i Polska dostarczają Ukrainie w obecnych trudnych czasach”- dodał dowódca.

Następnie, pułkownik Dmytro Bratiszko przypomniał o Dniu Wojsk Desantowo-szturmowych Sił Zbrojnych Ukrainy. Podkreślił, że jest spadochroniarzem od początku swojej kariery wojskowej. Zasadnicza część ukraińskich oficerów sztabu LITPOLUKRBRIG pochodzi z wojsk desantowo-szturmowych, a ukraiński Batalion Desantowo-szturmowy jest jednostką afiliowaną do Wielonarodowej Brygady. „Ten dzień wiele dla nas znaczy, ponieważ nasi spadochroniarze byli pierwszymi, którzy stali w obronie ukraińskiej suwerenności na Donbasie w 2014 roku. Wielu spośród synów i córek Ukrainy straciło zdrowie i życie na polu bitwy” – podsumował pułkownik Dmytro Bratiszko.

Po przemówieniu pułkownik Bratiszko z pomocą pułkownika Artura Jasinskasa i pułkownika Michała Małyski wyróżnił majora Kostasa Petravasa, majora Anatolija Trofymchuka i kapitana Oleksija Sydorykę listami gratulacyjnymi.

Następnie, dla uczczenia Dnia Sił Zbrojnych Litwy i Dnia Wojsk Desantowo-szturmowych Sił Zbrojnych Ukrainy, personel Dowództwa LITPOLUKRBRIG złożył hołd wszystkim poległym żołnierzom minutą ciszy.

Ołeksandr Gain, LITPOLUKRBRIG

DSC00278 DSC00284

Share Button

Czytaj również

Fot. premier.gov.pl

Polska zwołuje spotkanie Grupy V4 wobec działań Rosji

Premier RP Mateusz Morawiecki zainicjował spotkanie krajów Grupy Wyszehradzkiej w związku z działaniami Rosji i …