czwartek, 30 czerwiec, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Dwa ukraińskie okręty weszły na Morze Azowskie
Fot. mil.in.ua
Fot. mil.in.ua

Dwa ukraińskie okręty weszły na Morze Azowskie

Share Button

W niedzielę, 23 września, dwa ukraińskie okręty: okręt ratowniczy A500 „Donbas” i holownik A830 „Korec” weszły przez Cieśninę Kerczeńską na Morze Azowskie. Przejście odbyło się bez incydentów.

Okręty wyszły z portu w Odessie 20 września, kierując się w stronę portu w Berdiańsku, zlokalizowanego na Morzu Azowskim. Wejście na akwen jest możliwe jedynie przez Cieśninę Kerczeńską, pomiędzy okupowanym Krymem a Federacją Rosyjską. Przejście odbyło się w ciągu dnia, w niedzielę, 23 września, bez przeciwdziałania ze strony jednostek rosyjskich. Ukraińskie jednostki były obserwowane przez dwa kutry rosyjskiej straży granicznej.

Na Morzu Azowskim od początku września br. znajdują się dwa lekkie kutry artyleryjskie Sił Morskich Ukrainy typu „Griuza-M” – R177 „Kremenczuk” i R178 „Łubin”, które wyszły na spotkanie wchodzących na Morze Azowskie jednostek.

Dzisiaj, podobnie jak w ciągu ostatnich kilku dni nad Morzem Czarnym loty zwiadowcze prowadzi amerykański samolot rozpoznawczy RC-135.

„To pierwszy wpadek, gdy Siły Morskie Ukrainy nie reagują tylko na działania Rosjan, ale same zaczynają „nadawać ton gry”. Wcześniej nasze stanowisko było pasywne i tylko reagowaliśmy na ich działania, teraz Rosja musi zastanowić się jakie podjąć działania i jakie my podejmiemy kroki w odpowiedzi” – skomentował dyrektor Ukraińskiego Centrum Militarnego, Taras Czmut.

A500-«Донбас»-та-A830-«Корець»-йдуть-до-Бердянську-поблизу-узбережжя-окупованого-Криму

Na podstawie: mil.in.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. prezydent.pl

Andrzej Duda: Rosję trzeba zmusić do rozmów z Ukrainą

Według polskiego prezydenta żaden kraj Europy Wschodniej nie może pozostać neutralnym wobec działań Rosji na …