wtorek, 7 grudzień, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Cyfrowe bezpieczeństwo – doświadczenia Ukrainy dla krajów V4
Фото: Ігор Тимоць / POLUKR.net
Фото: Ігор Тимоць / POLUKR.net

Cyfrowe bezpieczeństwo – doświadczenia Ukrainy dla krajów V4

Share Button

Na wschodzie Ukrainy rozpoczął się projekt poświęcony cyberbezpieczeństwu i ochronie danych w Internecie.

Eksperci z organizacji pozarządowych z Ukrainy, Czech, Słowacji i Polski rozpoczęli szkolenia aktywistów i działaczy organizacji pozarządowych poświęcone zasadom bezpiecznego korzystania z Internetu, ochrony danych i przeciwdziałania atakom z wykorzystaniem wirusów oraz innym podobnym zagrożeniom. Projekt rozpoczął się od spotkania w formie „okrągłego stołu” w Charkowie. W dalszym etapie planowane są spotkania z przedstawicielami organizacji pozarządowych z Kramatorska, Słowiańska, Szczastia, Sewerodoniecka, Stanicy Ługańskiej, Pokrowska, Awdijewki i Mariupola w celu omówienia przypadków cyberataków w ostatnim czasie.

Projekt „Cyberbezpieczeństwo Ukrainy – przekazanie pozytywnych doświadczeniom krajom V4” rozpoczął się pod koniec maja i będzie trwał na Ukrainie do końca lipca. Podsumowanie ma odbyć się podczas konferencji w październiku w jednym z krajów Grupy Wyszehradzkiej, a dokument będący rezultatem projektu ma zostać przetłumaczony na wszystkie cztery języki krajów V4. Liderem projektu jest organizacja Team4Ukraine (Czechy), a partnerami – Informacyjne Centrum Majdan Monitoring (Ukraina), Centrum Badawcze Słowackiej Polityka Zagranicznej (Słowacja) i Fundacja Centrum Badań Polska-Ukraina (Polska).

„Przede wszystkim planujemy propagować informację o projekcie i jego rezultatach w mediach na Ukrainie i w krajach V4. Zaprezentujemy również rezultaty podczas serii „okrągłych stołów” i szkoleń na Ukrainie i w krajach Grupy Wyszehradzkiej. W przyszłości planujemy również przekazać wnioski z projektu zainteresowanym organizacjom w krajach wyszehradzkich, aby mogło z nimi zapoznać się jak najwięcej osób i organizacji, aby jak największa grupa ludzi rozumiała mechanizmy jakie wykorzystuje Rosja w działaniach w cyberprzestrzeni. To w przyszłości pomoże krajom naszego regionu efektywnie bronić się przed takimi zagrożeniami” – powiedział w komentarzu dla polukr.net Petr Pojman, szef Team4Ukraine.

Ihor Tymots

Share Button

Czytaj również

Fot. twitter.com/dmytrokuleba

Szef MSZ Ukrainy: decyzja o agresji na Ukrainę leży „na stole” w Rosji

Według szefa MSZ Ukrainy Rosja poważnie rozważa możliwość otwartej agresji na Ukrainę, chociaż jak na …