niedziela, 22 maj, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Rozpoczęły się prace archeologiczne w Hruszowicach
Джерело: facebook.com/Святослав Шеремета
Джерело: facebook.com/Святослав Шеремета

Rozpoczęły się prace archeologiczne w Hruszowicach

Share Button

24 maja pracownicy polskiego IPN rozpoczęli pace wykopaliskowe na cmentarzu w Hruszowicach, w miejscu, gdzie znajdował się pomnik Ukraińskiej Powstańczej Armii. Celem prac jest ustalenie, czy w miejscu tym istotnie zostali pochowani żołnierze UPA.

Do prac jako obserwatorzy zostali włączeni także przedstawiciele strony ukraińskiej, w tym reprezentant Związku Ukraińców w Polsce, jak również sekretarz Komisji ds. upamiętnienia uczestników ATO, ofiar wojny i represji politycznych, Światosław Szeremeta. Rezultaty prac mają być znane w piątek, 25 maja.

Według wiceszefa polskiego IPN, Kzysztofa Szwagrzyka, w przypadku ujawnienia na miejscu ludzkich szczątków, w miejscu ich pochwania zostanie zbudowany pomnik nagrobny. W przeciwnym wypadku nie będzie realizowana odbudowa rozebranego w kwietniu 2017 roku pomnika.

Pomnik w Hruszowicach został zdemontowany 26 kwietnia 2017 roku. W odpowiedzi, ukraiński IPN cofnął zgodę na prowadzenie prac archeologicznych przez polskich badaczy na Ukranie. Kwestie te były przedmiotem obrad podczas spotkania wicepremierów Polski i Ukrainy: Piotra Glińskiego i Pawła Rozenko.

Uzupełnienie: stanem na godzinę 12.30 przedstawiciele strony ukraińskiej poinformowali w mediach społecznościowych o odnalezieniu śladów pochówku.

Na podstawie: ukrinform.ua, facebook.com/pavlo.rozenko, polradio.pl

Share Button

Czytaj również

Fot. Zbigniew Brzeziński na konferencji w Monachium w 2014 r. / fot. Tobias Kleinschmidt – https://securityconference.org/mediathek/asset/zbigniew-brzezinski-1916-01-02-2014/, CC BY 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30975862

Ukraina na wielkiej szachownicy Zbigniewa Brzezińskiego

9 maja prezydent USA Joe Biden po raz drugi w historii Stanów Zjednoczonych podpisał ustawę …