sobota, 3 grudzień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Rozpoczęły się prace archeologiczne w Hruszowicach
Джерело: facebook.com/Святослав Шеремета
Джерело: facebook.com/Святослав Шеремета

Rozpoczęły się prace archeologiczne w Hruszowicach

Share Button

24 maja pracownicy polskiego IPN rozpoczęli pace wykopaliskowe na cmentarzu w Hruszowicach, w miejscu, gdzie znajdował się pomnik Ukraińskiej Powstańczej Armii. Celem prac jest ustalenie, czy w miejscu tym istotnie zostali pochowani żołnierze UPA.

Do prac jako obserwatorzy zostali włączeni także przedstawiciele strony ukraińskiej, w tym reprezentant Związku Ukraińców w Polsce, jak również sekretarz Komisji ds. upamiętnienia uczestników ATO, ofiar wojny i represji politycznych, Światosław Szeremeta. Rezultaty prac mają być znane w piątek, 25 maja.

Według wiceszefa polskiego IPN, Kzysztofa Szwagrzyka, w przypadku ujawnienia na miejscu ludzkich szczątków, w miejscu ich pochwania zostanie zbudowany pomnik nagrobny. W przeciwnym wypadku nie będzie realizowana odbudowa rozebranego w kwietniu 2017 roku pomnika.

Pomnik w Hruszowicach został zdemontowany 26 kwietnia 2017 roku. W odpowiedzi, ukraiński IPN cofnął zgodę na prowadzenie prac archeologicznych przez polskich badaczy na Ukranie. Kwestie te były przedmiotem obrad podczas spotkania wicepremierów Polski i Ukrainy: Piotra Glińskiego i Pawła Rozenko.

Uzupełnienie: stanem na godzinę 12.30 przedstawiciele strony ukraińskiej poinformowali w mediach społecznościowych o odnalezieniu śladów pochówku.

Na podstawie: ukrinform.ua, facebook.com/pavlo.rozenko, polradio.pl

Share Button

Czytaj również

Fot. premier.gov.pl

Premier RP złożył wizytę w Kijowie

W sobotę, 26 listopada 2022r., w stolicy Ukrainy obok Mateusza Morawieckiego pojawiła się także premier …