niedziela, 3 grudzień, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Międzynarodowa Grupa Śledcza: MH17 został zestrzelony rosyjską rakietą
Джерело:dokaz.org.ua
Джерело:dokaz.org.ua

Międzynarodowa Grupa Śledcza: MH17 został zestrzelony rosyjską rakietą

Share Button

Malezyjski Boeing 777 zestrzelony 17 lipca 2014 roku nad obwodem donieckim został trafiony pociskiem z zestawu rakietowego „Buk”, należącego do 53 Brygady Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, bazującej w Kursku – poinformowali na konferencji prasowej przedstawiciele Międzynarodowej Grupy Śledczej, która zajmuje się badaniem sprawy zestrzelenia samolotu.

Podczas konferencji prasowej przedstawiono dotychczasowe rezultaty śledztwa. Według Wilberta Pollisena, szefa wydziału kryminalnego holenderskiej Policji, na zdjęciach zestawu rakietowego i platformy transportowej udało się odczytać numery i oznaki wskazujące na przynależność danego egzemplarza do wspomnianej jednostki wojskowej. Wzięto pod uwagę także zeznania świadków. Ponadto, na miejscu katastrofy znaleziono we wrześniu 2016 roku fragmenty pocisku rakietowego, wyprodukowanego w 1986 roku w obwodzie moskiewskim.

Wcześniej udało się m.in. odtworzyć przebieg trasy, jaką pokonała wyrzutnia z Rosji na terytorium zajęte przez prorosyjskich separatystów i z powrotem.

Według prezydenta Ukrainy, w najbliższym czasie holenderska prokuratura ma przedstawić zarzuty wobec konkretnych osób odpowiedzialnych za zestrzelenie samolotu.

Na podstawie: informnapalm.org, facebook.com/petroporoshenko, eurointegration.com.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. Flickr/Петро Порошенко

Komisja Europejska rekomenduje rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Ukrainą

Według KE, Ukraina wykonała 90% rekomendacji, co uzasadnia rozpoczęcie rozmów Równocześnie, według oceny Komisji Europejskiej, …