poniedziałek, 22 kwiecień, 2024
pluken
Home / Wiadomości / IPN Ukrainy: Polsko-Ukraińskie Forum Historyków nie może dalej działać w dotychczasowej formie
Голова УІНП Володимир В’ятрович. Фото: POLUKR.net / Андрій Поліковський
Голова УІНП Володимир В’ятрович. Фото: POLUKR.net / Андрій Поліковський

IPN Ukrainy: Polsko-Ukraińskie Forum Historyków nie może dalej działać w dotychczasowej formie

Share Button

W związku ze zmianami w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej RP dalsze kontynuowanie prac Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków w dotychczasowej formie jest niemożliwe – napisano w oświadczeniu ukraińskiego IPN, zamieszczonym na stronie internetowej Instytutu. Członkowie ukraińskiego IPN zaprosili polskich naukowców do dalszych plan tylko na terytorium Ukrainy.

„Uchwalenie ustawy o IPN, która przewiduje między innymi odpowiedzialność karną za zaprzeczenia „zbrodniom ukraińskich nacjonalistów w latach 1925-50″ w znaczący sposób ogranicza możliwości dialogu. Ukraiński IPN nie widzi dalszych możliwości dla kontynuowania prac w dotychczasowym formacie. Nie możemy gwarantować, że ukraińscy badacze będą mieć zagwarantowaną wolność czy bezpieczeństwo na terytorium Polski. Dlatego, zwracamy się do polskich kolegów z propozycją, by dalsze prace realizowano na terytorium Ukrainy, gdzie nie ma jakichkolwiek ograniczeń czy politycznego dyktatu w związku z ocenami przeszłości” – napisano w oświadczeniu IPN Ukrainy.

„Dialog historyczny i badania są możliwością dla weryfikacji przeszłości, usuwają ze świadomości społecznej mity, stereotypy i uprzedzenia, które stoją na drodze do przyjaznych relacji w przyszłości” – piszą sygnatariusze listu.

Polsko-Ukraińskie Forum Historyków wznowiło swoją działalność w 2015 roku. Od tego czasu odbyło się pięć spotkań z udziałem badaczy z obu krajów. Dotąd odbywały się one dwukrotnie w ciągu roku, na przemian w Polsce i Ukrainie.

Na podstawie: memory.gov.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. polon.pl

Rosja zniszczyła elektrownię w obwodzie kijowskim

W wyniku ostrzału rakietowego została zniszczona największa elektrownia cieplna w Trypilu w obwodzie kijowskim Atak …