środa, 1 grudzień, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Z niewoli prorosyjskich bojowników uwolniono 74 obywateli Ukrainy
Фото: facebook.com/Markiian
Фото: facebook.com/Markiian

Z niewoli prorosyjskich bojowników uwolniono 74 obywateli Ukrainy

Share Button

27 grudnia na Donbasie odbyła się wymiana jeńców: 74 obywateli Ukrainy przebywających dotąd w niewoli w tzw. „republikach ludowych” – DNR/LNR wymieniono na członków grup zbrojnych prorosyjskich separatystów.

Wymiana odbyła się na punkcie kontrolnym „Majorske” na linii rozgraniczenia na Donbasie, w rejonie Gorłówki w obwodzie donieckim. Stąd uwolnieni mają zostać przewiezieni samolotem do Kijowa, gdzie na lotnisku w Boryspolu planowane jest spotkanie z przedstawicielami władz, mediami i rodzinami.

„Proces wymiany zakończył się. Strona ukraińska otrzymała 74 zakładników, którzy przebywali w niewoli na okupowanym Donbasie. Teraz wracają do domu” – napisała na Facebooku przedstawicielka prezydenta w Radzie Najwyższej Ukrainy, Iryna Łucenko.

Wymiana odbyła się w formule 306 na 74 – tj. strona ukraińska uwolniła ponad 300 przetrzymywanych bojowników, w zamian otrzymując 74 własnych obywateli. Warunki uzgodniono podczas rozmów grupy kontaktowej w Mińsku. Część z przetrzymywanych na Ukrainie odmówiła powrotu na terytorium okupowanego Donbasu.

Na podstawie: hromadske.ua, facebook.com/petroporoshenko, facebook.com/i.lutsenko.press

Share Button

Czytaj również

Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej. Operacja Silne Wsparcie. Fot. Wojska Obrony Terytorialnej.

Rosja i jej wielka gra – wymiar militarny

Działania Federacji Rosyjskiej wobec krajów Europy Środkowo i Wschodniej, realizowane w celu ugruntowania swoich wpływów, …