środa, 1 grudzień, 2021
pluken
Home / Wiadomości / W 2018 roku SZU rozpoczną budowę fabryki amunicji
Fot. rnbo.gov.ua
Fot. rnbo.gov.ua

W 2018 roku SZU rozpoczną budowę fabryki amunicji

Share Button

Minister obrony Ukrainy Stepan Połtorak poinformował, że wśród planów Ministerstwa Obrony na kolejny rok jest m.in. rozpoczęcie budowy fabryki amunicji artyleryjskiej.

Nowy zakład ma produkować przede wszystkim pociski kalibrów pozostających na wyczerpaniu. Chodzi przede wszystkim o pociski artyleryjskie kalibru 152 mm i – docelowo – 155 mm.

„Jeszcze kilka miesięcy temu podjęliśmy decyzję o wydzieleniu 1,4 mld UAH na początek budowy fabryki amunicji, zwłaszcza deficytowej. Jak na razie mamy zapasy, które pozwalają nam wykonywać postawione zadania” – powiedział minister w programie „Ścieżki wojny”.

Zakład produkcyjny ma rozpocząć pracę w połowie 2019 roku.

Zapasy pocisków kalibru 152 mm zostały znacznie uszczuplone w czasie działań wojennych na przełomie 2014 i 2015 roku, jak również w wyniku aktów dywersji, które miały miejsce w marcu i październiku 2017 roku. Równolegle, zakłady „Artem” rozpoczęły produkcję pocisków kalibry 152 mm, moździerzowych o kalibrze 60 mm, a także pocisków rakietowych kalibru 300 mm dla nowych zestawów rakietowych „Wilcha”.

Na podstawie: mil.in.ua, defence-ua.com,

Share Button

Czytaj również

Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej. Operacja Silne Wsparcie. Fot. Wojska Obrony Terytorialnej.

Rosja i jej wielka gra – wymiar militarny

Działania Federacji Rosyjskiej wobec krajów Europy Środkowo i Wschodniej, realizowane w celu ugruntowania swoich wpływów, …