sobota, 23 wrzesień, 2023
pluken
Home / Wiadomości / OBWE potwierdza wycofanie swoich oficerów z misji monitorującej na Donbasie
Fot. polskieradio.pl
Fot. polskieradio.pl

OBWE potwierdza wycofanie swoich oficerów z misji monitorującej na Donbasie

Share Button

Przedstawicieli Specjalnej Misji Monitorującej OBWE na Donbasie potwierdzili opuszczenie przez rosyjski personel Wspólnego Centrum Kontroli i Koordynacji Wstrzymania Ognia i Stabilizacji.

Przedstawiciele tej struktury są odpowiedzialni za przestrzeganie zawieszenia broni na linii rozgraniczenia wojsk na Donbasie. 18 grudnia przedstawiciele strony rosyjskiej mieli otrzymać drogą telefoniczna polecenie wstrzymania działań, o czym OBWE poinformowała dzień później. Wcześniej pojawiały się informacje, że rosyjscy oficerowie mieli przekroczyć granicę i powrócić na terytorium Rosji, w związku z „napiętą sytuacją moralno-psychiczną”.

W ostatnich dniach ma miejsce zaostrzenie sytuacji na linii rozgraniczenia sił na Donbasie, głównie wobec zwiększenia częstotliwości ostrzałów pozycji sił ukraińskich i obiektów cywilnych. M.in. w ostrzale wioski Nowołuhańskie przez wyrzutnie BM-21 Grad rannych zostało 8 mieszkańców.

Kwestia kontynuowania misji OBWE oraz ewentualnego wprowadzenia na Donbas sił pokojowych była tematem rozmów przedstawicieli administracji USA i Rosji. Jak wynika z relacji przedstawicieli Waszyngtonu, obie strony nadal „istotnie różnią się” w kwestii proponowanych rozwiązań dotyczących ewentualnej misji pokojowej.

Na podstawie: pravda.com.ua

Share Button

Czytaj również

Pocisk zestawu Neptun / Fot. Defence Express

Ukraińska armia atakuje kolejne cele na Krymie

Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało o atakach na dwa kolejne okręty na Morzu Czarnym oraz na …