piątek, 14 Maj, 2021
pluken
Home / Wiadomości / SBU zablokowała cyberatak na Ukrainie
Джерело: lineaedp.it
Джерело: lineaedp.it

SBU zablokowała cyberatak na Ukrainie

Share Button

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zapobiegła szerokiemu cyberatakowi wymierzonemu w systemy informatyczne na Ukrainie. We wtorek, 24 października, zanotowano utrudnienia w pracy systemów informatycznych m.in. w Kijowie i Odessie.

Atak został zrealizowany z wykorzystaniem wirusa BADRABBIT i spowodował blokadę (zaszyfrowanie) systemu rejestracji pasażerów, jak również brak możliwości realizacji płatności elektronicznych. Według służby prasowej SBU, jej funkcjonariuszom tej formacji udało się przeanalizować i zablokować próby zaatakowania kolejnych instytucji i zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa na Ukrainie.

Podobnie jak miało to miejsce poprzednio, również w tym wypadku do zarażania kolejnych komputerów użyto wiadomości poczty elektronicznej zawierającej pliki w formacie .doc lub .rtf, otwarcie których powodowało zainfekowanie komputera i zaszyfrowanie jego dysku twardego, jak również pojawienie się informacji z żądaniem zapłaty okupu za rozszyfrowanie danych.

Ofiarami wirusa stały się także firmy i instytucje w Rosji (m.in. banki i agencja Interfax).

Na podstawie: ssu.gov.ua, facebook.com/cyberpoliceua, twitter.com/OdessaAero, twitter.com/kyivmetroalerts, group-ib.ru/blog

Share Button

Czytaj również

Fot. premier.gov.pl

Polska zwołuje spotkanie Grupy V4 wobec działań Rosji

Premier RP Mateusz Morawiecki zainicjował spotkanie krajów Grupy Wyszehradzkiej w związku z działaniami Rosji i …