sobota, 15 Maj, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Azarow określił główne zadania rozwoju gospodarczego na 2013 rok

Azarow określił główne zadania rozwoju gospodarczego na 2013 rok

Share Button

W czwartek 3 stycznia, podczas posiedzenia Rady Ministrów Ukrainy, Mykoła Azarow określił główne zadania w rozwoju ekonomicznym kraju na 2013 rok. Mają one zapewnić wzrost PKB na poziomie co najmniej 3,5%.

„Przede wszystkim trzeba przyciągnąć zasoby inwestycyjne, polepszyć klimat inwestycyjny, aktywniej przeprowadzać deregulację” – mówił Azarow. Obiecał również, że już dzisiaj ukraiński rząd rozpocznie przegląd praktycznych mechanizmów aktywizacji działalności inwestycyjnej.

„Chcemy stworzyć takie warunki, aby powstała u nas potężna inżynieria mechaniczna dla gospodarstw rolniczych, aby na Ukrainie budowane były własne lokomotywy spalinowe, wagony i pociągi o dużej prędkości, aby ukraińskie innowacje z branży IT wprowadzane były w pierwszej kolejności na rodzimym rynku. Ukraińskiemu przemysłowi potrzebny jest potężny bodziec inwestycyjny” – dodał Azarow.

Określając zadania, które stoją przed rządem, powiedział on o tym, że konieczne jest zastępowanie importu produkcją krajową, zmniejszenie negatywnego bilansu w handlu zagranicznym, za co osobistą odpowiedzialność wzięli pierwszy wicepremier, Serhij Arbuzow oraz Igor Prasołow, minister rozwoju ekonomicznego i handlu Ukrainy.

Ponadto, szef ukraińskiego rządu zwrócił uwagę na potrzebę ożywienie takich gałęzi, jak: przemysł przetwórstwa ropy naftowej, przemysłu chemicznego czy elektrometalurgicznego. „Aby to osiągnąć, musimy doprowadzić do realizacji już przyjętych decyzji, skierowanych na zmniejszenie wydatków produkcyjnych dla krajowych przedsiębiorców we wspomnianych branżach”. W tej dziedzinie, osobistą odpowiedzialność ponoszą: wicepremier Jurij Bojko i minister energetyki i przemysłu węglowego Ukrainy, Eduard Stawyckij.

Premier Ukrainy wspomniał także o tym, że w obecnym roku zacznie działać program przemysłowego budownictwa mieszkaniowego, obok którego kontynuowane będzie budownictwo infrastruktury socjalnej. Będzie to realizowane według przyjętych harmonogramów, a kontrola nad wykonaniem założeń będzie sprawowana osobiście przez samego szefa ukraińskiego rządu. Osobistą odpowiedzialność za te zadania spoczęła na wicepremierze, Oleksandrze Wiłkulu, a także ministrze rozwoju regionalnego, budownictwa, mieszkalnictwa i usług komunalnych Ukrainy, Gienadiju Temnyku.

Azarow wspomniał o możliwościach wykorzystania pozytywnego fundamentu, który położony został przez organizacją Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku. Może to dać impuls do rozwoju branży turystycznej, ale także do aktywnego wykorzystania obecnej infrastruktury sportowej. Odpowiadać ma za to wicepremier Ukrainy, Kostiantyn Hryszczenko.

Poza wspomnianymi celami, w 2013 roku trzeba będzie wiele zrobić w dziedzinie rozwoju transportu oraz podniesienia jakości i efektywności transportu pasażerskiego i towarowego. Aby to zrealizować, premier obiecał budowę autostrad, szybkich linii kolejowych, a także modernizację taboru produkcją krajową. Zająć się ma tym minister transportu i infrastruktury Ukrainy, Wołodymyr Kozak.

Poważne zmiany potrzebne są przy uprzemysłowieniu produkcji rolno-spożywczej, gdzie konieczne jest wykorzystywanie nowych technologii. Za tą sferę odpowiedzialny będzie minister rolnictwa i żywności Ukrainy, Mykoła Prysiażniuk.

Na podstawie: kmu.gov.ua

Adam Lelonek

Artykuł ukazał się na Portalu Spraw Zagranicznych www.psz.pl

Share Button

Czytaj również

Fot. premier.gov.pl

Polska zwołuje spotkanie Grupy V4 wobec działań Rosji

Premier RP Mateusz Morawiecki zainicjował spotkanie krajów Grupy Wyszehradzkiej w związku z działaniami Rosji i …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.