W Zaporożeu 13 kwietnia odbyła się demontracja w rok po tzw. „jajecznej niedzieli”. Rok temu blisko 300 prorosyjskich aktywistów zebrało się na centralnym placu miasta z rosyjskimi flagami i georgijewskimi wstążkami. W odpowiedzi, grupa proukraińskich demonstrantów otoczyła ich i przez kilka godzin obrzucała jajkami. Była to ostatnia z serii prorosyjskich demonstracji w Zaporożu.
W rok po tych wydarzeniach obeszło się bez użycia siły, za to z kukłą przedstawiającą Władimira Putina z napisem „droga do Hagi”.
Ocenia się, że wydarzenia jakie miały miejsce 13 kwietnia w Zaporożu była swoistą próbą generalną przed starciami w Odessie, które miały miejsce 2 maja. Podczas walk w mieście zginęło ponad 50 osób.
Natalia Seliukova
Portal polsko-ukraiński Portal Polsko-Ukraiński jest portalem internetowym o charakterze analityczno-informacyjnym

