Home / Без категорії / Przedstawiciele władz Ukrainy potępili zniszczenie pomnika w Hucie Pieniackiej
Фото: ic.pics.livejournal.com
Фото: ic.pics.livejournal.com

Przedstawiciele władz Ukrainy potępili zniszczenie pomnika w Hucie Pieniackiej

Share Button

Dewastację pomnika poświęconego pomordowanym w 1944 Polakom potępili m.in. ambasador Ukrainy w Polsce i gubernator obwodu lwowskiego.

Dotąd nie udało się ustalić, kto dokładnie jest odpowiedzialny za zniszczenie pomnika. Wideo z miejsca, gdzie jest zlokalizowany pomnik, będące świadectwem jego zniszczenia pojawiło się 8 stycznia na kanale Youtube pod nazwą “Wolna Ukraina”.

Jak informuje Zarząd Policji Narodowej w obwodzie lwowskim na miejscu pracują technicy kryminalistyczni i saperzy, którzy prowadzą działania operacyjne na miejscu zdarzenia, wyjaśniając m.in. kiedy i w jaki sposób dokładnie dokonano zniszczenia.

Akcję zniszczenia pomnika potępił szef Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, Wołodymyr Wiatrowycz, który na swoim profilu na Facebooku określił zniszczenie pomnika mianem prowokacji obliczonej na zaostrzenie relacji polsko-ukraińskich, co leży w interesie “trzeciej strony”. “Działania wandalów na ukraińskim terytorium to nie są po prostu akty wandalizmu, podobne do tych, które miały miejsce w ukraińskich miejscach pamięci w Polsce. To działania analogiczne, ale mają na celu rozpoczęcie “wojny pomników”. Plądrowanie mogił i miejsc pamięci po obu stronach granicy powinno spotykać się z takim samym potępieniem ze strony władz i społeczeństwa obywatelskiego” – napisał Wołodymyr Wiatrowycz.

Fot. pl.wikipedia.org
Fot. pl.wikipedia.org

W sprawie głos zabrał także przedstawiciel “Prawego Sektora”, Artem Skoropadski, który wykluczył możliwość udziału członków organizacji w zniszczeniu pomnika. Stwierdził, że “PS” uznaje Polskę za strategicznego sojusznika, a akcja była w jego ocenie prowokacją rosyjskich służb specjalnych, które chcą wbić klin pomiędzy Polskę a Ukrainę.

Podobnie sytuację ocenia ukraiński historyk i publicysta, Wasyl Rasewycz. Z zamieszczonej przez niego informacji wynika, iż jako jedna z pierwszych informację o zniszczeniu pomnika zamieściła bolgerka Mirosława Berdyk, znana z krytyki działań OUN, UPA, a także “Pomarańczowej Rewolucji”. W jej sprawie toczyło się także postępowanie wszczęte przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy – wobec podejrzenia o kontakty z rosyjskimi służbami specjalnymi.

Ponadto, informacje o zniszczeniu pomnika udostępnił także Jurij Kot – dziennikarz, który podczas “Rewolucji Godności” pracował na rzecz “Antymajdanu”, a następnie uciekł do Rosji, gdzie jest aktywnym zwolennikiem “Noworosji”.

Z kolei profil kanału “Youtube” pod nazwą “Wolna Ukraina”, gdzie zamieszczono film ze zniszczonym pomnikiem został założony na krótko przed publikacją, najprawdopodobniej wyłącznie w celu tej publikacji. Również użyte sformułowania wskazują na to, że autorzy akcji przebywają w Rosji.

Huta Pieniacka to polska wieś, która w lutym 1944 roku została zniszczona, a jej mieszkańcy zamordowani. W działaniach tych brały udział ukraińskie jednostki policyjne, funkcjonujące przy niemieckiej armii okupującej w tym czasie te tereny. Według polskich historyków, w działaniach tych miały brać udział jednostki dywizji SS “Hałyczyna”, choć zdaniem ukraińskich badaczy żaden z pododdziałów tej formacji nie działał w okolicy w tym czasie.

Pomnik ku czci pomordowanych został ustawiony w rocznicę wydarzeń 28 lutego 1944 roku.

Na podstawie: facebook.com/volodymyr.viatrovych, memory.gov.ua, facebook.com/vasyl.rasevych, lv.npu.gov.ua,

Share Button

Check Also

Ян Пєкло. Фото POLUKR.net / Андрій Поліковський

We Lwowie zaprezentowano zbiór wierszy autorstwa ambasadora RP na Ukrainie

25 maja we Lwowie miała miejsce prezentacja zbioru wierszy ambasadora RP na Ukrainie, Jana Piekło, …

Leave a Reply

Your email address will not be published.