Home / Без категорії / We Lwowie zaprezentowano zbiór wierszy autorstwa ambasadora RP na Ukrainie
Ян Пєкло. Фото POLUKR.net / Андрій Поліковський
Ян Пєкло. Фото POLUKR.net / Андрій Поліковський

We Lwowie zaprezentowano zbiór wierszy autorstwa ambasadora RP na Ukrainie

Share Button

25 maja we Lwowie miała miejsce prezentacja zbioru wierszy ambasadora RP na Ukrainie, Jana Piekło, pt. “Świat za zakrętem”. W książce znalazło się ponad 100 wierszy, w językach polskim i ukraińskim.

Prezentacja odbyła się w Lwowskiej Galerii Sztuki. Przedmowę napisał dyrektor galerii i redaktor naczelny czasopisma “I” Taras Woźniak. “W polskiej poezji pojawiła się inna tradycja, nieznana u nas (…) jej sens jest zachowany pomiędzy dźwiękami i słowami. Jej kontynuatorem jest Jan Piekło” – powiedział Taras Woźniak.

To druga książka Jana Piekło wydana w języku ukraiński. W 2015 roku pojawiło się tłumaczenie jego książki pt. “Zapach anioła” – historii miłości podczas polskiej “Solidarności” w latach 80. XX wieku, wojny na Bałkanach w latach 90. oraz aktów terroryzmu w 2001 roku i “Pomarańczowej Rewolucji”.

Yan-Peklo-014

Tłumaczenia wierszy Jana Piekło dokonała Kristina Potapenko. “Zdecydowaliśmy o prezentacji wierszy w języku polskim i ukraińskim (…) kiedy zaczęłam je tłumaczyć, wydawało mi się, że trafiłam do galerii obrazów, gdzie można znaleźć bez liku emocji, odczuć i obrazów z różnych okresów życia” – powiedziała Kristina Potapenko.

Yan-Peklo-015

“Dla mnie tak książka – to symbol zrozumienia i strategicznego partnerstwa polsko-ukraińskiego w sensie metafizycznym” – powiedział Jan Piekło. “Co do Ukrainy, to Polska i nie tylko, oczekuje na Ukrainę w zjednoczonej Europie. Cieszymy się w związku z uruchomieniem ruchu bezwizowego od 11 czerwca tego roku (…) stanowisko Polski zawsze było takim – Ukraina powinna mieć perspektywę członkostwa w UE i NATO. Ukraina na Majdanie i w czasie wojny pokazała najlepsze europejskie wartości, które w latach 90. były tak samo ważne dla Polaków, Czechów, Litwinów – wszystkich, którzy żyli pod komunistycznym jarzmem. Ukraina pokazała Europe, że właściwe wartości to wolność, niezależność i demokracja. I za to płacicie najwyższą cenę – życiem najlepszych synów i córek” – powiedział Jan Piekło.

Tekst i zdjęcia: POLUKR.net / Andrij Polikowskij

Share Button

Check Also

Фото: ic.pics.livejournal.com

Przedstawiciele władz Ukrainy potępili zniszczenie pomnika w Hucie Pieniackiej

Dewastację pomnika poświęconego pomordowanym w 1944 Polakom potępili m.in. ambasador Ukrainy w Polsce i gubernator …

Leave a Reply

Your email address will not be published.