środa, 29 maj, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Szefowie MSZ Trojkąta Weimarskiego o współpracy obronnej
Fot. pravda.com.ua
Fot. pravda.com.ua

Szefowie MSZ Trojkąta Weimarskiego o współpracy obronnej

Share Button

Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji uzgodnili kroki do rozwoju współpracy w dziedzinie obronności.

Zgodnie z oświadczeniem po spotkaniu trzech ministrów spraw zagranicznych: Annaleny Baerbock, Radosława Sikorskiego i Stéphana Séjourné, kraje Trójkąta Weimarskiego powinny dążyć do wzięcia odpowiedzialności za bezpieczeństwo kontynentu europejskiego. Ministrowie napisali o tym w artykule opublikowanym na łamach „Politico”.

„Europejscy sojusznicy powinni wziąć na siebie swoją sprawiedliwą część kolektywnej obrony w ramach NATO i zademonstrować gotowość do wzięcia większej odpowiedzialności za bezpieczeństwo Europy” – napisano w artykule. Ma to oznaczać zwiększenie gotowości bojowej sił zbrojnych, możliwości produkcyjnych przemysłów zbrojeniowych, logistyki, standaryzacji i zdolności operacyjnych.

Zgodnie z propozycją ministrow, działania te powinny być realizowane w ramach trzech kroków: wydawania co najmniej 2% PKB na obronność, wykorzystania potencjału przemysłowego dla modernizacji sił zbrojnych i ich zasobów, zwiększania produkcji oraz inwestowania w technologie przyszłości, tak, aby zachować przewagę technologiczną.

„Nasza odpowiedź (na działania Putina – przyp.) powinna opierać się na sile, jedności i współpracy. Powinniśmy działać tak, aby jego agresja nie mogła być kontynuowana, ani teraz, ani w przyszłości” – napisano w artykule.

Na podstawie: pravda.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua/Getty Images

Ukraina otrzymała nową dostawę pocisków Patriot

O przekazaniu pomocy poinformował rząd Hiszpanii. Pociski miały zostać przekazane przez Hiszpanię oraz inne kraje …