czwartek, 25 kwiecień, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Pierwsze czołgi Abrams dotarły na Ukrainę
Fot. US DoD
Fot. US DoD

Pierwsze czołgi Abrams dotarły na Ukrainę

Share Button

O dostawie poinformował prezydent Ukrainy

„Czołgi Abrams są już na Ukrainie i szykują się do wzmocnienia naszych jednostek. Jesteśmy wdzięczni sojusznikom za wypełnienie zobowiązań, szukamy nowych kontraktów” – napisał w Telegramie Wołodymyr Zelensky po spotkaniu z przedstawicielami resortów siłowych.

Zelensky zapowiedział również wzmocnienie obrony przeciwlotniczej na kierunku południowym, gdzie w nocy z 24 na 25 września 2023 roku miał miejsce rosyjskich ostrzał z użyciem dronów i pocisków manewrujących, który spodowował uszkodzenia w infrastrukturze portowej.

Dostawę pierwszych 10 czołgów M1A1 Abrams (z 31 jakie mają trafić na Ukrainę) zapowiedział niedawno szef RNBO, Oleksij Daniłow. Ukraina otrzymała już czołgi Leopard 2 różnych modyfikacji oraz Challenger 2 m.in. z Polski, Niemiec, Finlandii i Wielkiej Brytanii.

Prezydent RP Andrzej Duda zapowiedział również przekazanie Ukrainie kolejnych egzemplarzy sprzętu wojskowego z Polski, w miarę realizowania dostaw uzbrojenia dla polskiej armii w ramach podpisanych umów m.in. z USA i Koreą Południową. Duda odniósł się tym samym do zeszłotygodniowej dyskusji dotyczącej informacji, jakoby Polska miała więcej nie przekazywać Ukrainie uzbrojenia. „Trzeba powstrzymać emocje, pamiętajmy kto byłby wygranym, gdyby drogi Polski i Ukrainy się rozeszły” – powiedział prezydent w wywiadzie dla „Super Expressu”.

Na podstawie: pravda.com.ua, ukrinform.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua,

Ukraińska armia ostrzelała lotnisko na Krymie

Na zajęte przez Rosjan lotnisko Dżankoj spadły prawdopodobnie pocisko ATACMS. Lokalne media społecznościowe poinformowały o …