niedziela, 3 grudzień, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Zelensky: Ukraina szuka kompromisu ws. eksportu zbóż
Fot. president.gov.ua
Fot. president.gov.ua

Zelensky: Ukraina szuka kompromisu ws. eksportu zbóż

Share Button

W Kijowie odbyła się narada ws. działań dot. eksportu zboża wobec ataków Rosji na infrastrukture portową

Według Zelenskiego, ukraińskie władze pozostają w kontakcie z przedstawicielami wszystkich zainteresowanych stron, tak, aby doprowadzić do wypracowania rozwiązań, jakie będą do przyjęcia dla wszystkich. Dodał również, że „wierzy w porozumienie z Komisją Europejską”, ale Ukraina musi szykować się na każdy scenariusz.

W zeszłym tygodniu premier RP Mateusz Morawiecki poinformował, że Polska planuje pozostawić granicę zamkniętą dla ukraińskiego eksportu ziarna również po 15 września br., gdy przestaną działań ograniczenia nałożone przez Unię Europejską. Taka decyzja jest motywowana koniecznością ochrony własnego rynku rolnego przed niekontrolowanym napływem zbóż z Ukrainy. Wcześniej o przedłużenie zakazu wnioskowały, poza Polską, także Bułgaria, Węgry, Rumunia i Słowacja.

W ciągu ostatnich kilki dni rosyjska armia ostrzelała kilkukrotnie ukraińskie porty, zarówno Odessę jak i porty w delcie Dunaju, powodując zniszczenia zarówno infrastruktury jak i zapasów zbóż przygotowanych do załadunku. Wcześniej Rosja wycofała się z „umowy zbożowej”, w ramach której eksport zbóż odbywał się statkami przez ukraińskie porty, głównie do Chin, krajów Bliskiego Wschodni i Afryki.

Na podstawie: pravda.com.ua, ukrinform.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. Flickr/Петро Порошенко

Komisja Europejska rekomenduje rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Ukrainą

Według KE, Ukraina wykonała 90% rekomendacji, co uzasadnia rozpoczęcie rozmów Równocześnie, według oceny Komisji Europejskiej, …