czwartek, 18 lipiec, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Blinken: Ukraina może używać zachodniej broni w regionach gdzie przeprowadzono „referendum”
Anthony Blinken, sekretarz stanu USA \\ Fot. rp.pl
Anthony Blinken, sekretarz stanu USA \\ Fot. rp.pl

Blinken: Ukraina może używać zachodniej broni w regionach gdzie przeprowadzono „referendum”

Share Button

Sekretarz stanu USA odniósł się do kwestii głosowań, jakie w dniach 23-27 września odbyły się na okupowanych terenach Ukrainy.

„My i wiele innych krajów wyraziło swoje zdanie: nie uznajemy i nigdy nie uznamy aneksji ukraińskiego terytorium przez Rosję. Ukraina ma absolutne prawo bronić się na swoim terytorium, a także odzyskać kontrolę nad terenami, jakie były nielegalnie wcielone do Rosji” – powiedział Anthony Blinken. Dodał, że Ukraina ma prawo na tym terenie używać amerykańskiej i innej broni, jakąo otrzymała od krajów zachodnich.

Sekretarz stanu USA zapowiedział kontynuowanie wsparcia dla Ukrainy, w tym pomocy wojskowej.

Według danych opublikowanych przez rosyjskie media, większość głosujących w pseudoreferendach opowiedziała się za włączeniem do Federacji Rosyjskiej. Miało to być 98,3% w DNR, 97,8% w LNR, 96,8 w obwodzie chersońskim i 97,7 w obwodzie zaporoskim.

Prezydent Ukrainy ostrzegł, że w przypadku przeprowadzenia głosowań na okupowanych terenach, rozmowy z Rosją nie będą możliwe. Mimo tego, rzecznik Kremal Dmitrij Pieskow stwierdził, że strona rosyjska jest gotowa do rozmów w sprawie zakończenia wojny.

Na podstawie: pravda.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.in.ua

Ukraina podpisała 7 umów na targach Eurosatory 2024

Porozumienia dotyczą współpracy z francuskimi firmami zbrojeniowymi. Pięć umów zostało podpisanych przez ukraiński państwowy koncern …