wtorek, 23 lipiec, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Biden i Putin spotkają się aby omówić kwestie bezpieczeństwa
Fot. (Photo by LUDOVIC MARIN/POOL/AFP via Getty Images)
Fot. (Photo by LUDOVIC MARIN/POOL/AFP via Getty Images)

Biden i Putin spotkają się aby omówić kwestie bezpieczeństwa

Share Button

Szczyt przywódców związany z sytuacją wokół Ukrainy ma odbyć się w najbliższym czasie.

Decyzja o przeprowadzeniu spotkania w formacie USA-Rosja, a następnie także z udziałem innych krajów jest wynikiem rozmów, jakie przeprowadził w sobotę i niedzielę prezydent Francji z prezydentami Ukrainy, Rosji i USA. W ich efekcie uzgodniono, że ma dojść do spotkania, podczas którego zostaną omówione kwestie bezpieczeństwa i stabilności w Europie.

Według strony amerykańskiej, warunkiem przeprowadzenia spotkania jest rezygnacja Rosji z inwazji na Ukrainę.

Kwestie uregulowania obecnej sytuacji mają być tematem rozmów ministrów spraw zagranicznych Francji i Rosji oraz USA w tym tygodniu.

Odnosząc się do informacji o spotkaniu na temat bezpieczeństwa w Europie, szef MSZ Ukrainy Dmytro Kuleba poinformował, że Ukraina pozytywnie ocenia ten krok i jest gotowa aktywnie brać udział w pracach szczytu oraz koordynować swoje działania z zachodnimi partnerami.

Tymczasem prezydent Federacji Rosyjskiej zwołał na 21 lutego 2022 roku obrady Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Mogą wówczas zapaść decyzje dotyczące np. wprowadzenia sił pokojowych na Donbas w związku z wymianą ognia jaka trwa od kilku dni wzdłuż linii rozgraniczenia. Ostrzały te są prowokowane przez stronę rosyjską, która próbuje oskarżyć o ich przeprowadzenie Siły Zbrojne Ukrainy.

Na podstawie: ukrinform.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. gov.pl

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelensky przybył z wizytą do Warszawy

Polska i Ukraina podpisały umowę o współpracy w sferze bezpieczeństwa „Cały wolny świat to przyznaje, …