niedziela, 5 luty, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Ukraina: 1 stycznia 2022 weszła w życie ustawa „O podstawach narodowego sprzeciwu”
Fot. armyinform.com.ua
Fot. armyinform.com.ua

Ukraina: 1 stycznia 2022 weszła w życie ustawa „O podstawach narodowego sprzeciwu”

Share Button

Dokument został przyjęty przez Radę Najwyższą Ukrainy i podpisany przez prezydenta latem 2021 roku.

Zapisy ustawy regulują kwestie dotyczące obrony terytorialnej, organizacji ruchu oporu i innych działań na wypadek zbrojnej agresji, jak również przygotowania obywateli Ukrainy do takich działań.

Równocześnie, zgodnie z zapisami przyjętymi w dokumencie, Siły Obrony Terytorialnej zostają wyłączone ze składu Wojsk Lądowych SZU i otrzymują odrębne finansowanie, co czyni z nich de facto odrębny rodzaj sił zbrojnych obok wspomnianych Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Sił Morskich Ukrainy, Sił Specjalnych Operacji oraz Wojsk Powietrznodesantowych. Dowódcą SOT został generał Jurij Hałuszkin.

Jak zaznaczył Wołodymyr Zelensky, działania związane z budową struktur obrony terytorialnej będą realizowane także na obszarach pozostających aktualnie poza kontrolą władz w Kijowie, tj. również na okupowanym Krymie i na Donbasie.

W związku z koncentracją i ruchami rosyjskich wojsk wzdłuż granic Ukrainy, w ciągu ostatnich kilku tygodni zostały zrealizowane liczne ćwiczenia jednostek Obrony Terytorialnej. Powołano także sztab OT w Kijowie. Również wobec zaistniałej sytuacji, w 2022 roku Ukraina ma otrzymać pomoc wojskową od USA o wartości co najmniej 300 mln dolarów, a także dodatkowy sprzęt i wyposażenie.

Na podstawie: ukrinform.ua, armyinform.com.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Stoltenberg: Rosja szykuje nową ofensywę

Sekretarz generalny NATO ocenił zamiary FR podcza wystąpienia w trakcie wizyty w Korei Poludniowej „Rosja …