sobota, 3 grudzień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Rada Rosja-NATO: Sojusz odrzuca żądania ws. rozszerzenia
Fot. unn.com.ua
Fot. unn.com.ua

Rada Rosja-NATO: Sojusz odrzuca żądania ws. rozszerzenia

Share Button

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że kraje NATO odmówiły Rosji w kwestii jej żądań dotyczących nierozszerzania Sojuszu i obecności wojsk w krajach przyjętych po 1997 roku.

„Sojusznicy, ze swojej strony potwierdzili politykę otwartych drzwi i prawo każdego kraju do wyboru własnych porozumień dotyczących sfery bezpieczeństwa” – powiedział sekretarz generalny NATO. Dodał, że państwa członkowskie nie pozwolą pozbawić się zdolności obronnych, a tego dotyczy kwestia obecności wojsk we wschodniej części Sojuszu.

„NATO nigdy nie będzie prowadzić polityki zamkniętych drzwi (…) jest sojuszem obronnym i nikomu nie zagraża” – powiedział zastępca sekretarza stanu USA, Wendy Sherman.

Równocześnie, jak stwierdził sekretarz generalni, kraje NATO i Rosja wyraziły gotowość do dalszego dialogu i poszukiwania możliwości przeprowadzenia kolejnych spotkań. Mają one dotyczyć m.in. redukcji obecności pocisków rakietowych w pobliżu granic oraz budowy środków zaufania w sferze wojskowej.

„Relacje Rosji i NATO znajdują się na krytycznie niskim poziomie” – powiedział zastępca ministra obrony Rosji, generał Aleksandr Fomin. Z kolei Aleksandr Gruszko, wiceminister SZ Rosji, ocenił że rozmowy były „otwarte i bezpośrednie, głębokie i szczegółowe, pokazały wiele rozbieżności w kluczowych sprawach.

Rozmowy, które odbyły się 12 stycznia 2022 roku były pierwszymi od ponad 2 lat, które odbyły się w ramach formuły Rady Rosja-NATO. W ich ramach sekretarz generalny NATO zaproponował m.in. ponowne otwarcie biur NATO w Moskwie i rosyjskiego – w Brukseli. Strona rosyjska na razie nie odniosła się do tych propozycji,

Na podstawie: nato.int, ukrinform.ua, tvzvezda.ru

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua

Ukraina powraca także instytucjonalnie do Chersonia

11 listopada Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły miasto Chersoń spod okupacji rosyjskiej. Armia rosyjska pod naciskiem …