środa, 6 lipiec, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Polska przekaże Ukrainie amunicję defensywną
Fot. bbn.gov.pl
Fot. bbn.gov.pl

Polska przekaże Ukrainie amunicję defensywną

Share Button

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch poinformował o tym podczas konferencji prasowej w poniedziałek, 31 stycznia 2022.

„W ostatni piątek mieliśmy Radę Bezpieczeństwa Narodowego, z której popłynął mocny ponadpartyjny przekaz wspólnego stanowiska, jakie elity polskie mają wobec sytuacji na Ukrainie” – powiedział szef BBN, dodając, że dostawy obejmą „amunicję defensywną”. Paweł Soloch nie sprecyzował dokładnie o jaki sprzęt chodzi, stwierdził jednak, że dostawy mogą rozpocząć się „w każdej chwili”, a ich harmonogram zależy od strony ukraińskiej i wskazanych przez nią potrzeb.

Według Solocha kwestia pomocy wojskowej była dyskutowana m.in. podczas spotkania prezydentów Polski i Ukrainy, które odbyło się w połowie stycznia br. w Wiśle. Dalsza pomoc będzie także tematem rozmów premiera Polski Mateusza Morawieckiego, który we wtorek, 1 lutego 2022 pojedzie z wizytą do Kijowa, gdzie spotka się m.in. z prezydentem i premierem Ukrainy.

Jak na razie dostawy broni na Ukrainę zadeklarowały m.in. USA, Wielka Brytania, Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Kanada i inne państwa. Jak dotąd, w ich ramach dostarczono m.in. pociski przeciwpancerne NLAW i Javelin oraz przeciwlotnicze Stinger.

Na podstawie: bbn.gov.pl

Share Button

Czytaj również

Anthony Blinken, sekretarz stanu USA \\ Fot. rp.pl

Blinken: Rosja już przegrała wojnę z Ukrainą

Sekretarz stanu USA zapowiedział także dalsze wsparcie dla Kijowa „Ukraińcy bronią się z niesamowitą odwagą, …