czwartek, 22 luty, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Projekt CPK przewiduje połączenie z Lwowem
Fot. Andrij Polikowskij
Fot. Andrij Polikowskij

Projekt CPK przewiduje połączenie z Lwowem

Share Button

W ramach projektu budowy linii kolejowych, które mają towarzyszyć budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego możliwe jest połączenie tej inwestycji szybką koleją z Ukrainą.

Spółka Centralny Port Komunikacyjny przedstawiła standardy Kolei Dużych Prędkości, które został opracowane z Instytutem Kolejnictwa. Są one niezbędne elementem budowy systemu kolei dużych prędkości w ramach tzw. szprych, które mają połączyć poszczególne regiony Polski z planowanym portem lotniczym. Założenia zostały przedstawione podczas seminarium pt. „Jak Inicjatywa Trójmorza może wpłynąć na rozwój polskiej kolei?”.

Zgodnie z przedstawionymi założeniami, tzw. szprycha nr 5 na trasie Trawniki-Zamość-Bełżec ma zostać przedłużony w kierunku wschodnim, tj. w stronę granicy z Ukrainą. Dalej mogłaby ona prowadzić przez granicę polsko-ukraińską do Lwowa, co umożliwiałoby połączenie tego miasta z CPK linią kolejową dużych prędkości. Warunkiem jest zainteresowanie strony ukraińskiej taką inwestycją, które jest wstępnie deklarowane pozytywnie.

Łącznie CPK planuje budowę 1800 km nowych linii kolejowych w standardzie dla pociągów dużych prędkości, tj. poruszających się w zakresie 250-350km/h. Mają zostać one zbudowane do 2034 roku.

Na podstawie: rynek-kolejowy.pl

Share Button

Czytaj również

Fot. twitter.com Sztab Generalny WP

Ukraińscy żołnierze ćwiczą na polskich poligonach

W Polsce od 2022 roku funkcjonuje misja szkoleniowa dla Ukrainy Realizowane ćwiczenia obserwował pierwszy zastępca …